Światłocień Shadow Cottage

O realizacji

Shadow Cottage stanowi dodatek do wiktoriańskiego domku w wiejskiej Victorii, który przybiera formę rzucanego cienia. Projekt zlokalizowano nad jeziorem Daylesford, u podnóża pasma górskiego. Wyższa wysokość oznacza chłodniejszą i bardziej wilgotną pogodę niż w Melbourne. Shadow Cottage odpowiada kontekstowi krajobrazowemu i klimatycznemu, w którym jest zlokalizowany.

Obszary mieszkalne Shadow Cottage zorientowano na północ i zachód, gdy dom opada, aby uchwycić widoki na wysokie eukaliptusy w rezerwacie przyrody. Na wschodzie znajduje się oryginalny wiktoriański domek robotniczy. Naturalnie w pełni zmodernizowany, aby spełniał standardy przeciwpożarowe. Dodatek nie dotyka lekko ziemi, ale raczej przylega blisko niej i skupia uwagę na tle drzew, które wyglądają jak współczesna górska chata, gdy patrzy się przez krzak poniżej, w przeciwieństwie do prymitywnego wiktoriańskiego domu widzianego z ulicy.

W symbiozie ze słońcem

Koncepcyjnie nowy dodatek zaprojektowano jako długi cień oryginalnej wiktoriańskiej chaty. Wczesnoporanny cień chaty rzucony w trójwymiarową formę, cień wystający z chaty i rzucający się w dół do rezerwatu przyrody podkreśla istotę Shadow Cottage. Uwzględnienie cienia w projekcie doprowadziło również do tego, że zbyt duży okap na zachodzie reagował na tor słońca i chęć oddalenia się od słońca, gdy porusza się ono na popołudniowym niebie.

Okładzina z bejcowanego drewna wyraźnie odróżnia nowy dom od istniejącego, tworząc cień rzucany na zarys zabytkowego budynku mieszkalnego z szalunków. Północne przeszklenie pozwala na wnikanie słabego zimowego światła w głąb planu i zapewnienia pasywne ogrzewanie podczas chłodniejszych miesięcy. Wnętrze wyłożone jest deskami z odzyskanego drewna i panelami ze sklejki FSC, które nadają pomieszczeniom mieszkalnym ciepły blask, który w nocy jest wzmacniany przez ukryte oświetlenie, które oświetla strop z drewna giętego, będący kontynuacją czarnego okapu zewnętrznego. Dramatyczny zwis dachu zapewnia cień w oknach i prowadzi wzrok w dół do wąwozu i drzew za nim.

Czym jest ESD?

Z języka angielskiego ESD (Ecologically Sustainable Development) oznacza po prostu ekologicznie zrównoważony rozwój. Prawdopodobnie słyszałeś o tym nowym akronimie. Ecologically Sustainable Development jest zbiorem zasad, które określają czynniki środowiskowe, społeczne i finansowe w celu zmniejszenia wpływu przyszłego rozwoju, w ramach szeregu środków. Jeśli chodzi o projekt domu, względy ESD wpływają na tak wiele decyzji, które trzeba będzie podjąć, a te często mogą ze sobą konkurować, co wymaga umiejętności dobrego architekta lub projektanta, aby osiągnąć najlepszy wynik.

Wiedzą z zakresu ESD dzieli się Suzanne Hunt – australijska architektka. „Oczywiście istnieje efektywność wodna i energetyczna: koncepcje, których większość gospodarstw domowych jest świadoma w dobie rosnących rachunków. Ogniwa fotowoltaiczne są teraz naprawdę opłacalne, a jeśli zostaną podłączone do przyszłego przechowywania baterii, są świetnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy i pomoc środowisku. Najlepszym sposobem na oszczędzanie wody i obniżenie rachunków jest jej mniejsze zużycie. Ale czy słyszałeś o pasywnej konstrukcji słonecznej lub o niskiej energii ucieleśnionej? W pasywnej konstrukcji słonecznej okna, ściany i podłogi są zorientowane tak, aby zbierały, magazynowały, odbijały i rozprowadzały energię słoneczną w postaci ciepła zimą i odrzucały energię słoneczną latem, bez użycia jakichkolwiek systemów mechanicznych”.

Oprócz kluczowej znajomości kierunków wiatru, wziąć należy również pod uwagę dobór materiałów. „ESD nakazuje również staranny dobór materiałów, aby upewnić się, że nie używasz zbyt dużej ilości czegoś, co jest cenne lub trudne do przetworzenia. Energia ucieleśniona opisuje energię zużytą w dostarczaniu materiałów do budowy. Transport materiałów na duże odległości dodaje energii – tak jak ma to miejsce w przypadku „food mil”. Lokalnie doskonałym źródłem materiału jest drewno leśne, które jest nie tylko piękne, ale także naturalne, trwałe i nadające się do recyklingu. Innym ważnym aspektem ESD jest kształtowanie krajobrazu. Czy masz wystarczająco dużo terenów zielonych na swoim terenie, aby pochłaniać wodę deszczową i minimalizować spływ wody do morza? Czy masz dobrą mieszankę rodzimych roślin, aby przyciągnąć rodzime ptaki i pszczoły? Czy posadziłeś duże drzewa lub winorośle liściaste, które zapewniają cień latem i przepuszczają światło zimą?”

ESD: Shadow Cottage

ESD było uwzględnione w projekt Shadow Cottage od samego początku i rozwijane we współpracy z klientami. Kompaktowa powierzchnia zachowuje istniejącą pierzeję i wykorzystuje niskie zużycie energii i odzyskane materiały. Przestrzenie mieszkalne są zorientowane na północ z hojnymi okapami optymalizującymi sezonowy dostęp do słońca. Łazienki wykończono płytkami i kostką brukową, które miały trafić na wysypisko. Komfort bierny jest dodatkowo wzmocniony przez wysoki poziom izolacji, zinternalizowaną masę termiczną, ponowne wykorzystanie szarej wody i wentylację krzyżową przez łamane termicznie okna.

Lokalizacja: Daylesford, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA