nowoczesna STODOŁA
nowoczesna STODOŁA

Idea serwisu

Witamy w świecie architektury okiem nowoczesnej STODOŁY!

Inspirujemy – w tym jednym słowie zawiera się działanie nowoczesnej STODOŁY. Od blisko 9 lat portal towarzyszy odbiorcom z Polski i zza granicy nie tylko w marzeniach o wybudowaniu swojej STODOŁY, ale i wspieramy ich podczas tego procesu.

nowoczesna STODOŁA – portal architektoniczny, który inspiruje i nawołuje do działania.

Na łamach nowoczesnej STODOŁY nie tylko zobaczysz budynki w stylu STODOŁOWYM z całego świata, ale i zapoznasz się z naszymi rodzimymi projektami. Zespół nowoczesnej STODOŁY dostarcza Wam – odbiorcom – informacji o Producentach, Wykonawcach oraz Architektach z całej Polski, których możecie zatrudnić, by wznieść STODOŁĘ marzeń. Nasze grono Partnerów, którzy nam zaufali, by promować ich działalność, dzielnie wspiera środowisko polskiej architektury. I jak my, dbają o jej piękno i jakość. Jednak to nie wszystko, co znajdziecie na naszym portalu inspiracyjnym. Spieszymy dla Was z propozycjami STODÓŁ pod klucz w zakładce „Do kupienia”. A jeśli marzy Wam się urlop, u nas znajdziecie STODOŁOWE obiekty wypoczynkowe w każdym zakątku Polski. Naszym celem jest rozpowszechnianie architektury o charakterze nowoczesnej STODOŁY.

Czym jest nowoczesna STODOŁA?

nowoczesną STODOŁĄ nazwaliśmy połączenie tradycyjnej architektury z nowoczesnym, ekologicznym myśleniem o budownictwie, dlatego stała się doskonałym wzorcem budownictwa pasywnego w Polsce.

nowoczesna STODOŁA nawiązuje do archetypu budowli formą wywodzącą się z tradycji lokalnej, złożoną z czterech ścian przykrytych dwuspadowym dachem. Dzięki prostej, a przez to zwartej bryle, nowoczesna STODOŁA pozwala uzyskać niższe koszty budowy i utrzymania, niż w przypadku domów o tej samej powierzchni, ale innym kształcie. Tradycyjna forma jaką naśladuje nowoczesna STODOŁA to ukłon w stronę prostoty, która zawsze pozostaje popularnym trendem. Jest na tyle uniwersalna, że doskonale pasuje do każdego kontekstu, wpisuje się zarówno w przestrzeń zurbanizowaną, podmiejską i wiejską. Można nadać jej charakter dodając okładzinę z lokalnych surowców i materiałów oraz dostosowując kąt dachu do zastanego.

nowoczesna STODOŁA może stać się coraz częstszym widokiem w Polsce. Przemawia za tym wiele czynników, głównie ekonomicznych, gdyż taki dom jest szybki w realizacji i stosunkowo mniej kosztowny oraz pozwala na uzyskanie doskonałych parametrów energooszczędności. Jest to doskonałe rozwiązanie dla inwestorów myślących perspektywicznie, czyli dbających o środowisko i własną kieszeń.

Geneza nowoczesnej STODOŁY

Koncepcja wykorzystania tradycyjnej formy budownictwa „chodziła” za założycielem nowoczesnej STODOŁY wiele lat. Długo obserwował on proces zaśmiecania polskiej architektury. W 2013 r. postanowił zaprotestować i poszukać odpowiedzi na bardzo ważne pytanie: Czy chaos w architekturze wynika z braku poczucia estetyki wśród nas Polaków? Jako że założyciel nie jest architektem postanowił zadać to pytanie poprzez media społecznościowe, fanpage oraz stronę internetową.

Pozytywna reakcja na prezentację światowych publikacji, motywuje do poświęcania 8 godzin codziennie, od ponad 9 lat na przygotowywanie materiałów i komunikację z czytelnikami.

Jako że idea jest wypadkową wszystkich myśli założyciela będących połączeniem nowoczesności i tradycji, postanowił nadać jej nazwę nowoczesna STODOŁA i jednocześnie rejestrując ją w Urzędzie Patentowym Unii Europejskiej, uzyskując wyłączne prawo ochronne dla nazwy. „Dumny jestem z tego, iż dziś w potocznym języku architektonicznym nowoczesna STODOŁA jest frazą nie tylko rozpoznawalną, kojarzoną, ale i modną. Pamiętam jak w 2013 r. wpisując nowoczesna STODOŁA w wyszukiwarce Google nie znajdowałem wyników. Dziś ponad 480 tys. osób potwierdza, iż to co robiliśmy przez ostatnie 9 lat, budując świadomość i rozpoznawalność, miało sens. Otrzymujemy wiele podziękowań za codzienną dawkę inspiracji. Daje nam to energię do rozwijania pomysłu i podejmowania coraz odważniejszych wyzwań”.

Dlaczego nowoczesna STODOŁA? – założyciel nowoczesnej STODOŁY – Ireneusz Polaczek odpowiada

Zamieszkać na wsi to marzenie wielu, jednak ilu odważyłoby się na taką zmianę? Miasto oferuje bogate życie, często lepiej płatną pracę, lecz w prezencie otrzymujemy również stres, zmęczenie i wiele innych „gratisów”. A gdyby jednak zamieszkać na prawdziwej wsi? W domu, z którego okien widać falujące łany zbóż? Malownicze lasy, pośrodku pola, nad strumykiem… niejeden zacznie się zastanawiać nad przeprowadzką!

Pora więc zacząć
Wstaje dzień. Promienie słońca powoli zaczynają pieścić Twoją twarz, a zza okna dobiega pianie koguta. Sąsiadka właśnie wydoiła krowę, a kura zniosła jajko na Twoje śniadanie. W ogródku świeże liście sałaty i chrupiąca rzodkiewka. To może być Twoja bajka… Pierwszym etapem jest stworzenia planu marzeń oraz listy za i przeciw. Jeśli godzisz się na wcześniejsze wstawanie to już połowa sukcesu za Tobą. Nawet jeśli uwielbiasz długo leniuchować to szybko docenisz zalety dłuższego dnia.

Gdzie? Dom marzeń musi powstać tam, gdzie poczujesz atmosferę do życia, a nie tam, gdzie jest tania działka i do tego blisko…
Warto więc na jej znalezienie poświecić czas i potraktować poszukiwania w kategorii najważniejszej inwestycji życia, a zarazem przygody. Gwarantuję, że potem chętnie opowiesz tą historię swoim znajomym.

W trosce o środowisko
Warto wykorzystywać materiały lokalne jak kamień, drewno, cegła rozbiórkowa, deski i belki ze starej STODOŁY. Pamiętaj, że niewielkim kosztem możesz gromadzić deszczówkę, zbudować przydomową oczyszczalnię (przy okazji tworząc oczko wodne z tatarakiem), zamontować rekuperator, zaplanować podświetlenie drzew LED (daje bajeczny efekt), przywrócić blask rosnącemu sadowi, a podjazd na początek wysypać tylko tłuczniem.