A-Frame nad jeziorem Bomoseen

Birdseye Ivar Bastress Erica Allen
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

A-Frame to prywatna rezydencja jednorodzinna położona nad brzegiem jeziora Bomoseen w Castleton w stanie Vermont. Inwestycja zlokalizowana jest po zachodniej stronie jeziora z południową ekspozycją i przylega do mostu samochodowego, który łączy brzeg wschodni i zachodni. Do głównych ograniczeń lokalizacji zaliczały się niezliczone przeszkody w postaci terenów podmokłych i jezior, które wpływały na lokalizację i konfigurację budynku.

Programowo dom zaprojektowano z myślą o maksymalnym widoku na jezioro, dostępie do brzegu jeziora, wejściu i dostępie do garażu. Plan podzielony jest na dwie oddzielne przestrzenie mieszkalne. Główna przestrzeń mieszkalna obejmuje przedpokój, toaletę, pomieszczenie gospodarcze, kuchnię, jadalnię, salon, apartament z dwiema sypialniami, główny apartament z sypialniami, górny taras na dachu i garaż na dwa samochody. Druga przestrzeń mieszkalna obejmuje oddzielne wejście, przestrzeń dzienną, kuchnię, jadalnię i apartament z dwiema sypialniami z dostępem do tarasu na dachu.

Koncepcyjnie projekt inspirowany jest minimalistycznym archetypem obozu nad jeziorem: ramą w kształcie litery A z połowy wieku. Ta kultowa forma ze zwartym, pojedynczym, stromym dachem została przekształcona w trzy splecione ze sobą konstrukcje w kształcie litery A. Dwie ramy A są połączone pod kątem 40 stopni, a trzecia jest prostopadła do jednego końca tej wydłużonej formy. Wzdłuż jednego segmentu usunięto system dachowy, odsłaniając otwartą drewnianą osłonę w kształcie litery A nad wspólnym tarasem zewnętrznym na drugim piętrze. Siatka sięga do ziemi, tworząc otwartą przestrzeń na pokładzie i prywatne boczne wejście na pierwszym piętrze. Ta abstrakcja formy oddaje hołd minimalistycznej strukturze, odsłaniając rzemiosło i proces języka architektonicznego.

Technikalia

A-Frame zaprojektowano i zorientowano specjalnie na miejsce, w którym się znajduje, przechwytując naturalne światło i widoki na jezioro na południu, minimalizując ekspozycję północną i nawiązując do sąsiedniego mostu. Konstrukcja jest ustawiona na płycie betonowej na nachyleniu, co minimalizuje konieczność wykonywania wykopów, konstrukcji podłóg i wykończeń. Większość formy zbudowana jest z prefabrykowanych paneli dachowych zbudowanych poza terenem budowy i zamocowanych dźwigiem, co przyspiesza budowę i minimalizuje ilość odpadów. Zewnętrzna część budynku składa się głównie z wysoce izolowanych paneli dachowych wraz ze ścianami wypełniającymi pokrytymi cedrem i przełamanymi termicznie oknami uchylno-obrotowymi, tworząc wydajną i wydajną powłokę.

Główna przestrzeń mieszkalna zawiera otwieraną ścianę żaluzjową na drugim piętrze, umożliwiającą naturalną wentylację i oświetlenie. Zewnętrzne listwy drewniane zapewniają pasywne zacienienie okien wychodzących na południe, a okna na elewacji północnej są zminimalizowane. W miesiącach zimowych dodatkowe ogrzewanie zapewnia wydajna kuchenka gazowa, a wymiana świeżego powietrza odbywa się mechanicznie poprzez system HRV obejmujący cały dom. Krajobraz zachowuje istniejące tereny podmokłe i minimalizuje nasadzenia, aby stworzyć naturalne i płynne połączenie z brzegiem jeziora.

Lokalizacja: Castleton, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA