Fot. Jim Stephenson | Arch. Thomas Randall-Page

Przestrzeń dlasztuki i archiwizacji

Projekt i założenia

Celem projektu było stworzenie magazynu na rzeźby oraz przestrzeni archiwalnej w istniejącej nowoczesnej stodole rolniczej na obrzeżach Dartmoor w Devon. Budynek miał z zewnątrz zachować charakter hermetycznie zamkniętej bryły, nawiązującej do współczesnej architektury rolniczej, jednocześnie zapewniając wnętrze pełne naturalnego światła. Duże otwory w fasadzie pozwalają zatarcie granic między przestrzenią wewnętrzną a krajobrazem.

Fot. Jim Stephenson | Arch. Thomas Randall-Page

Koncepcja architektoniczna

Zewnętrzna forma budynku odwołuje się do prostoty i funkcjonalności tradycyjnych stodół. Pionowe deski z cedru otaczają bryłę, a na wysokości poziomej linii przechodzą w ocynkowaną stalową listwę, która chroni drewno przed wilgocią i podkreśla naturalne ukształtowanie terenu. W elewacji z drewna i metalu ukryto przemysłowe okiennice, które odsłaniają duże przeszklenia.

Program budynku podzielono na trzy strefy środowiskowe. Archiwum, jako wysoce izolowana i szczelna przestrzeń z kontrolą wilgotności, znajduje się od strony północnej. Reszta objętości pozostaje nieogrzewana, przystosowana do przechowywania rzeźb i użytkowania sezonowego. Centralnym punktem wnętrza jest „Winter Studio” – ciemna korkowa bryła stojąca na kamiennych podstawach, ogrzewana własnym piecem. Balkon wychodzący z tego pomieszczenia oferuje widok na koronę drzew i dolinę.

Przekształcenie krajobrazu

Ukształtowanie terenu podzielono na dwa tarasy z murem oporowym. Element ten wchodzi do budynku od zachodu i tworzy część schodów oraz dolnego poziomu. Różne poziomy przestrzeni oferują unikalne perspektywy i zmieniają sposób postrzegania skali wnętrza.

Fot. Jim Stephenson | Arch. Thomas Randall-Page

Materiały i detale

Projekt opierał się na lokalnych, niskoemisyjnych materiałach. Konstrukcję i część podłóg wykonano z drewna (cedr, daglezja, dąb), a granit z pobliskiego kamieniołomu Blackingstone Quarry wykorzystano w elementach kamiennych. Szczególną uwagę poświęcono połączeniom materiałów, takich jak rzeźbione przejścia między drewnem a kamieniem.

Zastosowano również stalowe elementy, takie jak schody w formie przestrzennej ramy, ręcznie wykonane okna i drzwi, minimalistyczne balustrady i ażurowe podłogi, wszystkie ocynkowane na gorąco. Balkon z funkcją składania zaprojektowano z użyciem systemu przeciwwag, w tym kamiennego odważnika z granitu i ciężarków typu sash.