Aspen Retreat

Shawn Henderson Stephen Kent Johnson
Partnerzy

O inspiracji

Wczesnym latem 2020 r. Sara i Nat Zilkha wraz z pięciorgiem dzieci i psem zamieszkali w miejscu, które stało się ich „domem życia” w Aspen. Po prostu jeszcze o tym nie wiedzieli.

Czas na zmianę

Nat jest prezesem Gibson Brands (znanego producenta słynnych gitar), natomiast Sara jest współzałożycielką Salt + Snow, marki lifestylowej skupiającej się na narciarstwie. Rodzina rzeczywiście do niedawna mieszkała w nowojorskiej dzielnicy Upper East Side. Jednak w sierpniu 2019 r. zdecydowali, że nadzorowanie ich sporego potomstwa na Manhattanie stało się zbyt uciążliwe. Nadszedł czas, aby przenieść się do mniej stresującego miejsca.

„Właściwie byliśmy w Aspen tylko kilka razy” – wspomina Sara. Miasto ze swoją wyjątkową mieszanką dzikiej przyrody i kultury zrobiło jednak od razu wrażenie. „Powiedzieliśmy: «Wypróbujmy przez rok i zobaczmy, co się stanie»”. W ciągu niecałych kilku dni od rozpoczęcia nauki w nowym mieście dzieci wydały werdykt: „Cała piątka powiedziała: «Absolutnie nie, nigdy nie wrócimy do miasta»”. Dom kupiono z zamiarem remontu wnętrz, a w międzyczasie rodzina zamieszkała w innym domu, aby przeczekać budowę. Jednak w miarę upływu miesięcy ich rzekomo tymczasowy wynajem był coraz lepszy. W lipcu, kiedy wszyscy leniuchowali przy przydomowym ognisku, w końcu dotarło do nich: to był dom, którego naprawdę chcieli.

Dom ze snów

Lokalizacja była wystarczająco blisko miasta, aby zapewnić łatwy dostęp do wszystkiego, co Aspen ma do zaoferowania, i wystarczająco daleko, aby zapewnić prawdziwą prywatność. Za oknami można było podziwiać mnóstwo alpejskiego krajobrazu. A co najważniejsze, nie byłoby potrzeby wprowadzania większych zmian strukturalnych; jedynie wygląd wnętrza domu, stereotypowo „zachodni” melanż rustykalnych opraw oświetleniowych i ciężkiej, pomalowanej na czerwono i pomarańczowo stolarki. Zilkhowie złożyli ofertę i szybko zdobyli stałą własność – tym razem odpowiedniego domu.

Shawn Henderson, przedstawiony Zilkhom przez klienta i wspólnego znajomego, nad którym również pracował w domu w Kolorado, twierdzi, że niezwykle ważna relacja między projektantem a właścicielem domu zawiązała się z łatwością: „Byłem w stanie niemal natychmiast dopasować się do osobistego stylu Sary. Była bardzo przystępna i udzielała świetnych informacji zwrotnych, więc projekt był organiczny i naprawdę pięknie ewoluował dzięki jej wkładowi”.

Neutralna paleta

Głównym celem przebudowy wnętrza było po prostu rozjaśnienie całego domu. Mając to na uwadze, masywne wiązary sufitowe i inne listwy w głównych przestrzeniach publicznych zostały przeszlifowane i wybielone, aby zmniejszyć wrażenie wiszącego nad nimi ciężaru, jednocześnie zachowując ich wspaniałą rzeźbiarską prezencję. Wykończenia ścian zostały ujednolicone, aby uzyskać spokojny, pergaminowy odcień. Następnie nowo stonowaną obudowę architektoniczną wypełniono eklektyczną mieszanką niestandardowych mebli, które firma Henderson zaprojektowała we własnym zakresie, a także przyciągających wzrok elementów innych współczesnych twórców i przedmiotów w stylu vintage.

Lokalizacja: Aspen, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA