Barwon Heads House

Adam Kane Architects Timothy Kaye
Partnerzy

O inspiracji

Projekt Barwon Heads House autorstwa Adam Kane Architects, przekształca podupadły domek we współczesny dom. Wszystko dzięki starannemu wykorzystaniu tonów tekstury i głębokiemu zrozumieniu poczucia przestrzeni. Teksturowane, naturalne materiały miały kluczowe znaczenie dla wystroju domu. Zapewniały także właścicielom poczucie trwałości. Gra domu światłem i ciemnością, bryłą i pustką oraz materialnością tworzy wyjątkowe wrażenie.

Konieczna transformacja

Czarny kolor wyróżnia się na tle otaczającego krajobrazu. Dzięki temu zabytkowy domek dumnie stoi pośrodku podwórka. Celem było stworzenie domu, który ucieleśnia zrelaksowany, nadmorski styl życia Barwon Heads. Transformacja była konieczna, aby utrzymać silne połączenie między wnętrzem a zewnętrzem, starym i nowym. Jasne wnętrze jest starannie skontrastowane z nowymi deskami podłogowymi z węgla drzewnego. Elementy zabytkowe zostały zachowane dzięki zastosowaniu oryginalnych sufitów z płyt okładzinowych, a także listew przypodłogowych. Pasują one idealnie do odnowionej kolorystyki.

Gra przestrzeni

Gdy przechodzi się przez istniejący dom w kierunku przedłużenia za pomocą przeszklonego łącznika, z obu stron ujawniają się przebłyski ogrodu. Powstaje pełne wdzięku połączenie między starym a nowym. Dostęp do rozszerzenia prowadzi przez zamknięty korytarz, wyłożony czarnymi cętkowanymi panelami stolarskimi na ścianach i sufitach. Wchodząc do głównej przestrzeni zauważamy dwuskrzydłowy sufit wyłożony dębem amerykańskim, który całkowicie otwiera pomieszczenie. Zmiany w objętości i wysokości oraz uznanie dla obfitości przestrzeni są silne. Adam Kane, dyrektor Adam Kane Architects, mówi, że „celowo grał na poczuciu przestrzeni za pomocą kompresji i zwolnienia, aby stworzyć wyjątkowe i nieoczekiwane wrażenia podczas poruszania się po domu”. Nachylony sufit jest wyłożony tą samą drewnianą okładziną w kształcie litery V, co reszta domu.

„Drewniana okładzina pomogła nam również wyznaczyć granicę między wnętrzem a zewnętrzem, sprawiając, że przestrzenie wydają się bardziej przestronne i przyczyniając się do odprężenia w domu”. Uzupełnieniem nienasyconych drewnianych stropów i stolarki są płyty ze srebrnego trawertynu i oksydowane betonowe posadzki uzupełnione ręcznie rysowanymi ścianami z litego gipsu. Lniane firanki delikatnie równoważą przestrzeń, tworząc komfort i poczucie gościnności. „Włączenie do tego domu zrelaksowanego, nadmorskiego stylu życia Barwon Heads było sprawą zasadniczą i osiągnęliśmy to poprzez zrozumienie oryginalnej przestrzeni, jednocześnie nadając jej nowe życie podczas renowacji”. W głównym pomieszczeniu na środku znajduje się duża ławka z wyspą wyłożona trawertynem. Wyspa płynnie zmienia się z kuchennej ławki w stół jadalny, poprzez dyskretną zmianę poziomu podłogi w kuchni.

Sypialnia na antresoli wychodzi na przestrzeń dzienną poniżej, owiniętą tą samą czarną okładziną, co korytarz poniżej. Działając jak „blok” w przestrzeni. Naturalne światło również zalewa główną przestrzeń przez duże szklane drzwi przesuwne. Projekt Barwon Heads House był ćwiczeniem w tworzeniu domu rodzinnego, który uzupełniał nadmorskie środowisko i istniejący domek z szacunkiem.

Lokalizacja: Barwon Heads, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA