Be.Twin House pod Warszawą

MEEKO Architekci

Kategorie: Z Polski
Partnerzy

O inspiracji

Niedaleko Warszawy, po prawej stronie Wisły, rozpościera się Mazowiecki Park Krajobrazowy, którego niewątpliwą zaletą jest bliskość stołecznego miasta. Gęsto zalesione tereny składają się głównie z borów sosnowych, a meandrująca pośród nich rzeka Świder to charakterystyczny element krajobrazu Ziemi Otwockiej. To w tym rejonie powstała koncepcja domu mieszkalnego opartego na formie bliźniaczych STODÓŁ wpisanych w leśny krajobraz. Historyczne sanatoria jak i domy letniskowe tym rejonie utrzymane są stylu nadświdrzańskim, które charakteryzują się lekką drewnianą konstrukcją, bogatymi ornamentami snycerskimi oraz wielopłaszczyznowymi werandami zwróconymi w stronę lasu. To właśnie na nich wypoczywali kuracjusze i wdychali zdrowe, sosnowe powietrze w okolicznych uzdrowiskach. Ten drewniany styl w architekturze potocznie został nazwany „świdermajer” i jest czymś wyjątkowym w skali Mazowsza. Dla nas stał się pretekstem do stworzenia koncepcji Be.Twin House pod Warszawą.

FORMA

Odnalezienie właściwego miejsca na lokalizację budynku z racji na dużą ilość drzew, okazało się nie lada wyzwaniem. Z zachowaniem minimalnej ingerencji w drzewostan projektowany dom został wkomponowany centralnie na działce. Forma zabudowy opiera się na zwartym planie prostokąta, pełniącego rolę cokołu. Natomiast na piętrze wyodrębniają się dwie symetrycznie zlokalizowane, bliźniacze (twin) bryły w formie STODÓŁ z dachami dwuspadowymi o kącie nachylenia 42 stopni. Przestrzeń między nimi jest połączona krótkim łącznikiem, który jest wykończony panelami ze szkła laminowanego powlekanym powłoką metaliczną o wysokich parametrach refleksyjnych. Ten zabieg nadaje lekkości połączenia oraz zanikania jego obecności w leśnym kontekście. Widocznym zabiegiem w przyziemiu budynku jest podcięcie niszy w elewacji frontowej, które podkreśla i zadasza główne wejście do budynku oraz wjazd do garażu. Całkowita wysokość budynku do kalenicy wynosi około 8,74 m.

FUNKCJA

Be.Twin House pod Warszawą pełni kompletny program użytkowy dla przyszłych użytkowników, zaspokaja ich potrzeby mieszkalne, potrzeby związane z utrzymaniem domu oraz miejsce do pracy. Każda z brył budynku zakłada inną strefę funkcjonalną. W centralnym miejscu domu znajduje się otwarta klatka schodowa łącząca parter z piętrem. Układ pomieszczeń oraz przeszklenia zaprojektowane są tak, by zapewnić jak najlepszy kontakt z otoczeniem, ale także zapewnić odpowiednie nasłonecznienie. Taras z części dziennej jest zakomponowany w formie litery „L” która ciągnie się do końca kuchni, dzięki temu zaprojekowane jest połączenie z częścią „tarasu kawowego” pod drewnianą pergolą stanowiącą lekkie zadaszenie dopełniające formę domu. Charakterystycznym elementem domu są dwa tarasy dostępne z łącznika, które pozwalają na chwilę odpoczynku w otoczeniu drzew. To jest bezpośrednie nawiązanie do werand świdermajerów, na których można zażyć inhalacji w miejscowym mikroklimacie, przez miejscowych nazywanym „mahoniowym powietrzem”.

DETAL I CHARAKTER

Be.Twin House posiada swój oryginalny charakter dzięki konsekwentnej kolorystyce wykończenia elewacji w drewnie. Poszczególne elewacje komponowane są na zasadzie symetrii, z wykorzystaniem subtelnych detali. Parterowa cześć budynku jest wykończona ciepłą deską w naturalnym kolorze, w układzie pionowym, przez co nawiązuje do koloru kory dojrzałych sosen. Bryły ciemnoszarych bliźniaczych STODÓŁ na piętrze wykończone są deskami szczotkowanymi i opalanymi w technice Shou Sugi Ban w układzie pionowym. To rozwiązanie mocno podkreśla ich funkcję, które w połączeniu z wykończeniem dachów dwuspadowych blachą płaską łączoną na rąbek stojący w kolorze antracytowym tworzą zdefiniowany archetyp stodoły. Charakterystycznym dopełnieniem jest rozwiązanie ścian szczytowych w formie lekko wysuniętych ram z dużymi przeszkleniami i wypełnieniami z prostym ornamentem w postaci drewnianych, pionowych lameli. Ślusarka okienna aluminiowa z dużymi przeszkleniami odbija naturalne leśne otoczenie i tym samym gwarantuje odpowiednią ilość światła dziennego wprowadzanego do wnętrz domu.

Przedstawiona koncepcja domu Be.Twin House pod Warszawą to przykład architektury zrównoważonej pod kątem budownictwa energooszczędnego i ekologicznego. Przez zastosowane rozwiązania funkcjonalno-przestrzenne dom jest wyrazisty i charakterystyczny. Połączenie naturalnych materiałów z domowym ciepłem wypływającym z dużych okien, fuzja prostoty form z subtelnym detalem oraz mieszanka tradycji z nowoczesnością tworzą spójną całość. Jako twórcy projektu, mamy nadzieję, że zaprojektowany dom pozwoli przyszłym mieszkańcom osiągnąć harmonię w użytkowaniu budynku i obcowaniu z przyrodą jednocześnie.

Motto pracowni:

„Przekonanie Inwestorów do naszej wizji nie jest sukcesem. Sukcesem jest, kiedy Inwestorzy po zakończonej inwestycji nie mogą wyobrazić sobie, że zaprojektowanego budynku mogłoby nie być lub mógłby wyglądać inaczej”.

Architekci: Tomasz Janiec, Kamila Fijałkowska-Janiec
Współpraca: Monika Piguła
Zakres: Projekt koncepcyjny, Projekt Budowlany, Projekt Wykonawczy
Lokalizacja: Józefów, Woj. Mazowieckie, PL
Powierzchnia: 258,0 m2 (dom) + 51,9 m2 (garaż) = 309,9 m2
Działka: 2 157,0 m2
Projekt: 2023
Status: W budowie
Wizualizacje: MEEKO Architekci

Więcej o MEEKO Architekci przeczytacie w zakładce na naszej stronie. Zachęcamy do śledzenia codzienności pracowni w ich mediach społecznościowych – na Facebooku oraz Instagramie.