Black Gables

OMAR GANDHI
Partnerzy

O inspiracji

Projekt Black Gables to dwa proste, skromne, czarne budynki z metalowym dachem dwuspadowym.Jeden z nich służy głównie do celów mieszkalnych, a drugi wykorzystywany jest jako studio i ciemnia. Obydwa ułożone są względem siebie w taki sposób, by oferowały najlepsze widoki, miały odpowiednią ekspozycję na słońce i tworzyły spójną całość.

Projekt został wykonany na życzenie lekarza Jonaha Samsona, który ma duszę artysty i jest kolekcjonerem. Dom powstał między majem i grudniem 2013 roku w małym miasteczku Louisdale na wyspie Cape Breton w Nowej Szkocji. Jonah Samson mieszkał wcześniej przez 10 lat w Vancouver w Kanadzie, ale zdecydował, że chciałby przeprowadzić się na wschodnie wybrzeże i zbudować tam dom i studio, wykorzystując zalesioną działkę z widokiem na ocean, która należała do jego rodziny od pokoleń. Wystarczyło, że wycięliśmy zaledwie kilka drzew, by można było przekonać się, jak spektakularne widoki roztaczają się z tego miejsca.

Projekt miał być ekonomiczny – zarówno pod względem budżetu, jak i miejsca, które miały zająć budynki. Dom ma 1200 stóp kwadratowych, ma jedną sypialnię oraz osobne pomieszczenie, które klient wykorzystuje jako bibliotekę/biuro. Przez całą długość domu biegnie szeroki i długi hall, który jest doskonałym miejscem do prezentowania sztuki. Wolnostojące studio ma około 450 stóp kwadratowych, a budynek to głównie otwarta przestrzeń, choć wydzielono w nim miejsce na niewielką ciemnię. Cały budżet na obydwa budynki wynosił około 300 tysięcy dolarów.

Do budowy wykorzystano wyłącznie lokalne materiały i lokalnych pracowników. Dom został postawiony na betonowej płycie, z drewnianą ramą. Część zewnętrzna to połączenie różnych faktur w kolorze czarnym (metalowy dach, płyty cedrowe i metalowa okładzina między oknami). Zdecydowaliśmy się wydać więcej na wspomniane materiały, oszczędzając na prefabrykowanej konstrukcji. Koszty budżetu w znaczny sposób obniżyło też wykorzystanie miejscowych pracowników i kontrahentów.

Lokalizacja: Wyspa Cape Breton w Nowej Szkocji
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf