Chata v západních čechách

re:architekti
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Archetypowa sylwetka, drewniana okładzina, czysta geometria konstrukcji. Domek od re:architekti jest klasyczny i jednocześnie tani – kosztował niecałe dwa miliony koron, czyli około 352 tysiące złotych.

Czasem miejsce i jego kontekst wymagają nietypowego rozwiązania, innym razem wręcz przeciwnie – sprawdzonych rozwiązań bez potrzeby wystawy. Nie zawsze trzeba być innowacyjnym za wszelką cenę i wyróżniać się z tłumu. Właśnie taka jest mała wioska Skelná Huť. Znajdziemy tu piękną, regularną zabudowę wiejskich domów z poprzedniego i ubiegłego stulecia. Domy z dwuspadowym dachem zwrócone w stronę ulicy o klasycznej archetypowej sylwetce nadającej charakteru i tożsamości całej wsi.

Architekci z pracowni re:architect, znani z wrażliwego podejścia do projektów nawiązujących do otoczenia, postanowili rozwijać walory miejsca. Domek zaprojektowano jako budynek drewniany o dwóch kondygnacjach. Rzut piętra ma kształt prostokąta, który jest regularnie podzielony na sześć mniejszych prostokątów o różnych rozmiarach poprzez ścisłą symetryczną geometrię drewnianej konstrukcji słupów i belek. Prostokąty te definiują przestrzennie poszczególne jednostki funkcjonalne – strefę wejściową, łazienkę, część dzienną, kuchnię i klatkę schodową. Przestrzeń dzienna, kuchnia i otwarta klatka schodowa nie są w żaden sposób oddzielone. Tworzy to płynną i przenikającą się przestrzeń.

Drugie piętro, ukryte w poddaszu dwuspadowego dachu, mieści sypialnię i pokój gościnny. Cały domek, a przede wszystkim jego wnętrze wyróżnia się tradycyjnym rzemiosłem. Konstrukcja belkowa w naturalnym odcieniu drewna w połączeniu z białym podkładem sufitowym oraz podłogą i schodami z jasnego drewna tworzą atmosferę i atmosferę czeskich chat i domków z bali.

Lokalizacja: Skelná Huť, Czechy
Tekst:nowoczesna STODOŁA

Architekt