Colorado Lodge

Lauren Moore
Partnerzy

O inspiracji

Projekt Colorado Lodge to trwający wciąż eksperyment projektowy, który dotyczy nie tylko budowy, ale też przyjaźni. Najkrócej mówiąc, można stwierdzić, że to zespół domków na wynajem, które rozrzucono na ok. 3 tysiącach metrów kwadratowych pięknego terenu w Big Bear w Kalifornii. Pod względem koncepcyjnym, chodzi o to, by być jak najbliżej z / w / poza i obok przyrody.

Historia opisowa, przedstawiona przez osoby stojące za tym projektem, brzmi następująco:
„Blisko dwa lata temu trafiliśmy na tę nieruchomość i niewiele nad tym myśląc, kupił ją jeden z naszych drogich przyjaciół. Domki były w strasznym stanie, ale działka była zachwycająca i wyjątkowo położona, ponieważ była jednocześnie przyjemnie odizolowana, ale niezbyt oddalona od miasta. Pojawiły się iskry i tak zaczął się ten romans.”

Projektanci postanowili pozostawić chatki od zewnątrz w niezmienionym stanie, neutralizując je jedynie poprzez pomalowanie ich na czarno. Wnętrza domków miały być jednak zupełnie przebudowane. Chodziło o to, by w starym ciele zamieszkał nowy duch. We wnętrzach zawitała minimalistyczna, wydajna finansowo paleta materiałów, która improwizuje na pograniczu przyrody i sztuczności. Sklejka, która jest drewnem przetworzonym, ale wciąż naturalnym, nawiązuje do lasu i drzew, które dominują na działce. Na podłogach na parterze zastosowano linoleum, które swym wyglądem m przypominać ściółkę leśną. To co na zewnątrz, ma być bowiem odzwierciedlone wewnątrz.

Zmiany w krajobrazie działki zostały ograniczone do minimum, ponieważ – jak mówią projektanci – „tylko głupiec urządzałby ogród w lesie”. Stworzono więc jedynie rodzaj długiego ogrodzenia, które blokuje niepożądane widoki i zamyka całą nieruchomość. Na działce powstały też specjalne drewniane elementy, które ograniczają widoczność samochodów i tworzą niewidzialne wcześniej strefy podziału. W najbliższym czasie mają powstać jeszcze tarasy i ścieżki, które jednak nie będą narzucały niczego mieszkańcom domków. Mają natomiast oferować miejsca do tego, by posiedzieć czy poleżeć patrząc na drzewa, oddychając atmosferą lasu.

Lokalizacja: Kalifornia, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA