Cotswolds House

Oliver Leech Architects Jim Stephenson
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Położony na łagodnie nachylonym terenie z widokiem na małą wiejską angielską wioskę, Cotswolds House to nowy dom z pięcioma sypialniami. Zaprojektowany przez londyńską firmę Oliver Leech Architects dla klientów Alana Mouga i Andrew White’a.

Powrót na wieś

Cotswolds House zastępuje istniejący bungalow na dużym terenie, który pierwotnie został zakupiony jako nieruchomość weekendowa. Klienci mają bliskie związki z lokalną społecznością. Andrew dorastał w niej i przeprowadził się na stałe z Londynu do Cotswolds po pandemii Covid-19, aby cieszyć się życiem na wsi. Olivera Leecha polecono parze i szybko nawiązali wspólny kontakt. Podczas pierwszej wizyty Oliver zauważył kilka możliwości. Przede wszystkim korzyści wynikające ze zmiany orientacji domu ze wschodu na zachód na północ i południe, aby połączyć nowy dom z rozległymi widokami na dolinę.Opracował plan zagospodarowania terenu, aby uwzględnić nowy, energooszczędny dom, który wspiera aktywny tryb życia i napięty kalendarz towarzyski. Jednocześnie integruje ciche przestrzenie do pracy i odpoczynku. Trawiasty kort tenisowy, rozległe grządki ogrodowe i zagospodarowanie przestrzenne otoczonego murem ogrodu znajdują się na liście życzeń klientów na świeżym powietrzu. Efektem jest dom, w którym priorytetem jest połączenie z naturą.

Przebłyski krajobrazu

Cotswolds House składa się z dwóch przecinających się dwuspadowych brył, które tworzą plan w kształcie litery L. Dwie bryły, „STODOŁA” i „skrzydło”, spotykają się pod kątem 100 stopni. Zaprojektowane tak, aby uchwycić doskonały widok i wygodnie usiąść w trójkątnym miejscu. Wyższy budynek wygląda na ulicę, podczas gdy nisko położone skrzydło osadzono na zboczu wzgórza. Oliver zaprojektował stopniowe i przemyślane odsłonięcie domu. Ręcznie wykonana kamieniarka z płyt gipsowo-kartonowych jest przerywana jednym dużym oknem. Chroni to prywatność klientów. Przy wejściu można zobaczyć tylko przebłyski otaczającego krajobrazu przez częściowo wykadrowane widoki, tworząc powolne i celowe odkrycie zarówno domu, jak i otaczającej go scenerii.

Jasne, otwarte wnętrza

Przestrzenie socjalne rozmieszczono na parterze w całej posiadłości. Znajduje się tutaj centralny, duży salon na przyjęcia i spotkania towarzyskie. Mniejsza, przytulna biblioteka oferuje miejsce do siedzenia i relaksu. Dwa pokoje wizualnie połączono dwustronnym piecem opalanym drewnem. Bibliotekę podniesiono, aby zapewnić wyższy widok na ogród i dolinę. Pokój wyłożony regałami z czerwonych wiązów, które kamuflują ukryty bar za sekretnymi drzwiami, jest idealnym miejscem na drinka po kolacji. Dobrze wyposażoną kuchnię otoczono ukrytą garderobą, sprytnie wykorzystującą przestrzeń pod schodami. Kuchnia otwiera się na patio, gdzie właściciele mogą delektować się posiłkiem na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Patio skierowano na północny-zachód, aby uchwycić letnie zachody słońca.

Główna sypialnia jest rozłożona na pierwszym piętrze „STODOŁY”, prywatnego azylu dostępnego tylko dla Alana i Andrew. Skrzydło dla gości znajduje się na przeciwległym końcu domu, na poziomie piwnicy, schowanym w zboczu wzgórza poniżej biblioteki. Przestrzenie mieszkalne i zewnętrzne zorientowano na północny zachód, z dala od głównej drogi wioski i sąsiednich domów.

Tradycja i współczesność

Materiały odgrywają integralną rolę w równowadze między tradycją a współczesnością w Cotswolds House. Naturalna paleta kamienia i modrzewia łączy zewnętrzny język domu z wiejskim otoczeniem, gdzie kamienne domy są tradycyjnie normą. Cynkowe i łupkowe dachówki oraz aluminiowe kołnierze okienne nawiązują do tkanin stosowanych w budynkach rolniczych w regionie. Hojne jednak proporcje i skupiona bryła Cotswolds House nadają ton nowoczesności. Dodatkowo naturalne materiały są obecne również wewnątrz, gdzie gliniany tynk, wapienne podłogi i lniane miękkie meble są równoważone ciepłym drewnem i teksturowanym marmurem.

Lokalizacja: Cotswold, Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA