Fot. David Barbour | Arch. Ann Nisbet Studio

Dom wszkockich ruinach

Ann Nisbet Studio zaprojektowało wyjątkowy dom jednorodzinny w sercu Ayrshire w Szkocji, osadzony w malowniczych kamiennych ruinach. Nowoczesna realizacja harmonijnie łączy tradycyjne szkockie materiały z współczesną architekturą, tworząc projekt na pograniczu historii i nowoczesności – reinterpretując ideę, jaką niesie nowoczesna stodoła. Aby zachować oryginalną formę ruin, architekci wstawili do ich wnętrza izolowaną drewnianą ramę konstrukcyjną, a obok niej powstała przylegająca drewniana dobudówka, która nawiązuje do estetyki minimalistycznych brył wiejskich.

Fot. David Barbour | Arch. Ann Nisbet Studio

Całość tworzą dwie bryły z dwuspadowym dachem, ustawione względem siebie prostopadle i połączone przeszklonym korytarzem, który pełni funkcję wizualnego łącznika z otaczającym krajobrazem. Główna część budynku mieści się w odrestaurowanych ruinach i została zrealizowana z użyciem kamienia, cegły oraz szkockiego łupka. Dobudowę w całości pokryto naturalnym drewnem, dzięki czemu wyraźnie odróżnia się od zabytkowej struktury, jednocześnie subtelnie się z nią komponując.

Fot. David Barbour | Arch. Ann Nisbet Studio

We wnętrzu głównej bryły znajduje się przestrzeń dzienna o podwójnej wysokości, kuchnia, jadalnia oraz sypialnie umieszczone na obu końcach budynku. Stalowe schody prowadzą na antresolę, gdzie ulokowano przestrzeń do pracy oraz kolejną sypialnię. Druga bryła mieści oddzielny salon z panoramicznymi oknami, z których rozciąga się widok na szkocki krajobraz. Wnętrza charakteryzuje kontrast białych ścian i surowej stalowej konstrukcji z ciepłymi, brązowymi akcentami – drewnianymi podłogami i meblami w naturalnej palecie kolorystycznej. W sypialniach wyeksponowano oryginalne kamienne ściany, co dodaje wnętrzom autentyczności i podkreśla związek domu z jego historycznym kontekstem.

Fot. David Barbour | Arch. Ann Nisbet Studio

Do budowy wykorzystano historyczną cegłę z Ayrshire, a dach pokryto odzyskiwanym szkockim łupkiem, z którego nawet 15% pozyskano bezpośrednio na miejscu. Renowacja ruin została przeprowadzona z najwyższym szacunkiem dla ich wartości estetycznych i kulturowych – bez nadmiernej stylizacji, z zachowaniem surowego piękna oryginalnej konstrukcji.

Fot. David Barbour | Arch. Ann Nisbet Studio

Ten wyjątkowy dom to przykład, jak nowoczesna stodoła może łączyć minimalistyczną formę, historyczne materiały i funkcjonalne rozwiązania, tworząc zrównoważoną architekturę osadzoną w lokalnym dziedzictwie.