Cuddymoss

Ann Nisbet Studio David Barbour
Partnerzy

O inspiracji

Studio architektoniczne Ann Nisbet Studio stworzyło dom o konstrukcji szachulcowej położony w kamiennych ruinach w Ayrshire w Szkocji. Aby zachować formę ruin wstawiono izolowaną drewnianą ramę i stworzono przylegającą do nich, obłożoną drewnem dobudówkę.

Dom o powierzchni 171 metrów kwadratowych tworzą dwie ustawione prostopadle do siebie bryły dwuspadowe, połączone szklanym korytarzem. Główny dom, zbudowany w długich, wąskich ruinach, wykonano z lokalnej palety materiałów, obejmującej kamień, cegłę i szkocki łupek. Dobudowę natomiast w całości pokryto drewnem.

Odnowiona ruina zawiera centralną przestrzeń dzienną o podwójnej wysokości, kuchnię i jadalnię z sypialniami na każdym końcu, a także miejsce do pracy i sypialnię. Można do nich dotrzeć stalowymi schodami z głównej przestrzeni mieszkalnej. Tymczasem w drugim budynku znajduje się oddzielny salon, z dużymi oknami wkomponowanymi w bryłę, z których roztacza się widok na otaczający krajobraz. Białe ściany zrównoważono stalową ramą konstrukcyjną i szarymi meblami, aby stworzyć jasne wnętrza w centralnej przestrzeni mieszkalnej, podczas gdy kamienne ściany ruin znajdują się w sypialniach. W tej przestrzeni mieszkalnej znajdują się drewniane deski podłogowe i meble w kolorze brązu, oferujące cieplejszą paletę materiałów.

Historyczną cegłę z Ayrshire pozyskano w pobliżu i wykorzystano do naprawy istniejącej kamiennej konstrukcji. Natomiast 10–15 procent odzyskanego szkockiego łupka użytego do pokrycia dachowego pozyskano na miejscu. Zdaniem pracowni ruinę odrestaurowano z niewielkimi zmianami, aby zachować jej walory estetyczne, kulturowe i historyczne oraz uniknąć romantyzacji budowli.

Lokalizacja: Ayrshire, Szkocja
Tekst: nowoczesna STODOŁA