Destylarnia w Javornicach

Petr Kolář, Aleš Lapka (ADR Architektura) BoysPlayNice
Partnerzy

O inspiracji

W miejscu oryginalnego domu wiejskiego z końca XIX wieku znajduje się nowe, częściowo zrekonstruowane miejsce destylarni Javornice. Jest to nie tylko nowo zbudowana niewielka destylarnia owocowa, ale w skład projektu wchodzą zrekonstruowane budynki, takie jak były pub z salą taneczną, stajnią i STODOŁĄ. Istnieje również zakwaterowanie dla członków rodziny i gości. Rozległy sad i ogród w ramach destylarni Javornice dodaje uroku. Za projekt renowacyjny odpowiedzialni są architekci z pracowni ADR – Petr Kolář i Aleš Lapka.

Propozycja rekonstrukcji pochodziła głównie z pierwotnego planu i lokalizacji budynków, które były w bardzo złym stanie. Spowodowało to rozbiórkę wszystkich nowoczesnych budynków, w tym dachów i kratownic. Zachowano tylko podstawowe materiały i niektóre główne ściany podtrzymujące. Przyłączono do nich nowy budynek fermentacyjny i zbudowano tam drewniany dom z garażem. Destylarnia jest zupełnie nowym i samodzielnym budynkiem, który wraz z oryginalnymi budynkami tworzy częściowo zamknięty i chroniony dziedziniec. Wysiłkiem architektów było zachowanie większości oryginalnych cech architektonicznych budynków

W przypadku nowych budynków wybrano nowe materiały, współczesne, ale – oczywiście – w odniesieniu do oryginalnych budynków. Na propozycję budynków, fasad i kształtu dachu znacząco wpłynęło bezpośrednie środowisko. Większość fasad ma klasyczny tynk wapniowy, część budynków o drewnianej konstrukcji podtrzymującej są wyłożone drewnianymi deskami. Sama destylarnia charakteryzuje się pomalowaną na biało cegłą. Po przybyciu do Javornic, na pierwszy rzut oka nie jest oczywiste, że jest to nowy budynek. Bliższy plan dopiero ukazuje modernizacje. W ten sposób destylarnia stała się naturalną częścią wioski.

Lokalizacja: Javornice, Czechy
Tekst: nowoczesna STODOŁA