Dom Adel

MATIN SARABI
Partnerzy

O inspiracji

Dom Adel stoi na pięknym zboczu w wiosce Sangdeh w północnej części Iranu. Niewątpliwe zalety tego miejsca to chłodny, górski klimat, spektakularne widoki oraz niezbyt gęsta zabudowa.

Projekt stworzyli architekci firmy TARAGHIJAH ARCHITECTS, odpowiadając w pełni na potrzeby swojego klienta. Chciał on mieć stosunkowo nieduży dom z trzema sypialniami, który będzie zajmował niewielką część działki, dzięki czemu większą jej część będzie można wykorzystywać jako ogród. Klient prosił też o osobny apartament z osobnym wejściem od niższej strony działki.

Po ocenie fizycznych właściwości działki i najważniejszych cech lokalizacji architekci zaproponowali stworzenie domu z trzema poziomami. Jego powierzchnia całkowita to 240 m². Najniższy poziom domu został przeznaczony na osobny apartament oraz przestrzenie z funkcjami rozrywki, podczas gdy na poziomach wyższych stworzono dom główny z trzema sypialniami.Ze względu na małą powierzchnię architekci próbowali unikać skomplikowanego rozkładu wnętrz, aby w ten sposób maksymalnie wykorzystać powierzchnię i zminimalizować ilość przestrzeni komunikacyjnych. Z drugiej strony – jak zauważają architekci – kompaktowe projekty zabudowań są w tym miejscu bardziej odpowiednie także ze względu na klimat. Budynek ma orientację wschód-zachód, dzięki czemu ma maksymalny dostęp słońca.

Zespół projektowy stworzył projekt budynku, który nie ma dużej ilości dekoracji, ale tworzy przyjemną, funkcjonalną atmosferę z pionowymi ścieżkami komunikacji i centralnymi wejściami. Cały budynek został osadzony w północno-zachodniej części działki, ponieważ ta lokalizacja zapewniała najlepsze widoki i dostępność do całego miejsca.

Lokalizacja: Iran
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

MATIN SARABI