Dom A&K

Rasztawicki Architekci

Kategorie: Z Polski
Partnerzy

O inspiracji

Podkarpacie…

Poszukiwania inspiracji w sanockim skansenie zaowocowały pomysłami na bryłę, formę i materiały. Znaleźliśmy tam regionalne odniesienia do archetypu domu, które należało przepuścić przez filtr współczesnych standardów i potrzeb, zaktualizować, zunifikować i uszlachetnić, by całość była ukłonem w stronę przeszłości, teraźniejszości, oby i przyszłości. Na podstawie tych analiz powstał projekt naturalnej „chaty”, zakotwiczonej w falującym terenie, wznoszącej się ponad otaczający krajobraz.

Ten parterowy dom jednorodzinny wraz z okalającym go tarasem wsparty jest na betonowych słupach. Budynek o podłużnej prostopadłościennej bryle, przekrytej czterospadowym dachem z mocno wystającymi okapami, o proporcjach i rytmice elewacji wpisujących się w złoty podział, w całości wykończony jest szlachetnymi materiałami naturalnymi. Dach i podsufitkę pokryto drewnianym gontem łupanym, na elewacjach z jasnego betonu architektonicznego odbito rysunek poziomego deskowania, balustrady tarasu wykonano ze stali nierdzewnej, zastosowano okna panoramiczne. Całość harmonijnie wpisuje się w regionalny charakter zabudowy i podkarpacki krajobraz.

projekt: 2023-2024
powierzchnia użytkowa: 163 m²
lokalizacja: województwo podkarpackie
wiz: Dig Group

Więcej genialnych projektów od Rasztawicki Architekci znajdziecie w zakładce na naszej stronie. Zachęcamy również do śledzenia codzienności pracowni na ich Instagramie oraz Facebooku.