Dom Betonowych Eksperymentów

Samira Rathod Design Atelier NIVEDITAA GUPTA
Kategorie: Wnętrza
Partnerzy

O inspiracji

„Każdy projekt jest odpowiedzią na kilka parametrów – fizycznych, metafizycznych, namacalnych, a nawet niematerialnych. Dzisiaj idea zrównoważonego rozwoju jest imperatywem, ale jej definicja ma wiele interpretacji. Jedną z takich odpowiedzi i interpretacji jest ten dom, który czule nazwaliśmy House of Concrete Experiments – Domem Betonowych Eksperymentów”. Za tymi słowami i projektem kryje się studio architektoniczne Samira Rathod Design Atelier.

Wyjątkowy Dom Betonowych Eksperymentów

Dom Betonowych Eksperymentów powstał dzięki wyjątkowości jego właściciela. Każdy klient wahałby się eksperymentować z nowymi pomysłami i materiałami do swojego domu, ale nie właściciel tego domu. Inwestor studiował na MIT, o myślącym progresywnym umyśle. Szanujący innowacje i rozumiejący, że porażka jest tylko jednym z wielu kroków do sukcesu. Rozumie, że środowisko i jego troska są najważniejsze, że koszty związane z czymkolwiek nowym nie są określane ilościowo, ale w rozrachunku czasowym.

Dom Betonowych Eksperymentów to projekt mieszkaniowy, zlokalizowany w nadmorskiej miejscowości Alibaug, niedaleko Bombaju. Dom położono u podnóża Deotalai w Zirad, pośród sadu mango. Na samym początku projektu zdecydowano, że dom będzie ustawiony wokół drzew bez naruszania żadnego z nich. To w naturalny sposób doprowadziło do meandrującej, rozczłonkowanej formy domu. Istniejący spad na działce przekształcono w zatopiony dziedziniec przed domem. Drzewa są uprawiane w domu, prawie wnosząc zielone liście do domu.

Dom Betonowych Eksperymentów zaplanowano jako dużą kawalerkę z tylko jedną sypialnią dla pary. Dwa pokoje gościnne znajdują się w oddzielnym budynku jako aneks do głównego budynku.

Ściany i konstrukcja

Ściany i konstrukcje umieszczono tak, aby stały się elementami rzeźbiarskimi, nie na określonej siatce. Dom Betonowych Eksperymentów stanowi dużą przestrzeń bez kolumn, z bezszwowym płaskim betonowym sufitem, bez ścian wewnętrznych. Trzy duże nachylone, wspornikowe nawisy przeczą koncepcjom stabilności strukturalnej. Są one starannie zaprojektowane, aby zapewnić cień podczas ruchu zewnętrznego wokół domu, ale także dodać do płaskiej formy domu.

Ściany domu mają grubość od 450mm do 1000mm. Grubość ścian działa jak naturalny izolator sprawiając, że wnętrze domu jest znacznie chłodniejsze niż na zewnątrz. Grubość umożliwia również wykorzystanie objętości ścian do przechowywania wewnątrz, wnęk okiennych do hydroizolacji, a w tym przypadku również całego systemu chłodzenia domu. Aktywna metoda chłodzenia czerpie inspirację ze starożytnych sposobów wyłapywania chłodnej bryzy do pomieszczeń. Ta metoda klimatyzacji wykorzystuje grubość ścian na swoją korzyść, wycinając w nich małe kanały, które przenoszą chłodne powietrze i cyrkulują je przez kubaturę domu.

Materiał – Beton

Dom Betonowych Eksperymentów jest wierny jednemu materiałowi – betonowi lanemu. Ściany są odlane z różnymi eksperymentami w betonie, które nadają każdej ze ścian specyficzne tekstury. Eksperymenty obejmują beton odlany z gruzu, beton strumieniowy i beton wykończeniowy z pigmentami. Grube ściany głównego domu z betonu obsypano gruzem z placu budowy, aby zmniejszyć zużycie materiału i nadać pewną szorstką teksturę, gdy szlifowano i wykańczano ściany. W gruzach znajdują się odłamki kamienia, połamane cegły, a czasami duże kawałki kamienia odpadowego osadzone w ścianach prawie jak relikwia. Blok dla gości odlano z różowego betonu, który powstaje przez dodanie do niego proszku ceglanego. Daje to lekki „rumieniec” aneksu na tle zimnej szarości głównego domu.

Podłogi powstały w wyniku recyklingu odpadowych kawałków kamienia odlanych w betonowym lastryko. Czarna kadappa, biały marmur i różowy marmur użyto w różnych obszarach w różnych formach, aby podłoga była dużym dziełem sztuki. Podłogi w sypialniach i łazienkach wykonano z małych połamanych płytek ulokowanych w cemencie. Lśnią i odbijają światło słoneczne rozjaśniając przestrzenie.

Dom Betonowych Eksperymentów grą architektoniczną

Bryła ma wiele zabawnych świetlików o różnych kształtach, rozmiarach i dziwacznym ulokowaniu. Jednak wszystkie strategicznie rozmieszczono, aby łapać światło przez cały dzień. Ostre promienie światła z nich padają na podłogę, tworząc plamy światła i cieni w całym domu.

Dom Betonowych Eksperymentów jest w istocie eksperymentem we wszystkich swoich aspektach. W jego planowaniu, budowie, projektowaniu konstrukcji, wykorzystaniu materiałów, grze światła i cienia. Detale wkomponowane w architekturę i wnętrza tego domu tworzą nieustanną intrygę, sprawiając, że skądinąd przytłaczająca przestrzeń jest bardzo intymna i zdatna do zamieszkania. Ten dom trzeba doświadczyć.

Contractors

Lokalizacja: Alibag, Maharashtra, Indie
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Szukasz Betonu ze sprawdzonego źródła? Polecamy

Contractors