Dom BiE – projekt pracowni Archmondo

ARCHMONDO Piotr Kowalczyk

Kategorie: Z Polski
Partnerzy

O inspiracji

Przedmiotowy indywidualny projekt domu jednorodzinnego powstał w pracowni Archmondo. Na początku procesu projektowego w wyniku analiz oraz chcąc dostosować się do wizji planistycznej gminy, zdecydowano się na wykonanie parterowego budynku o prostej, prostopadłościennej, formie, która pozwoli na harmonijne wpisanie się obiektu w otaczający, leśny krajobraz.

Podłużną bryłę obiektu wykończono tak aby tworzyła zadaszone podcienie nad głównym tarasem oraz głównym wejściem do budynku. Pod osłoną dachu zaprojektowano duże przeszklenia, które zostały wyeksponowane na stronę zachodnią oraz południową. Połacie okien pozwoliły na przenikanie się przestrzeni wewnętrznej i ogrodu przy jednoczesnej kontroli dopływu promieni słonecznych. Wszystko dzięki odpowiednio zaprojektowanym wspomnianym wcześniej podcieniom. Z racji na specyfikę polskiego klimatu, promienie słoneczne padają pod mniejszym kątem w miesiącach zimowych a pod większym w miesiącach letnich. Dzięki umieszczeniu okien, we wspomniany wcześniej sposób, promienie słoneczne wpadają do salonu oraz innych pomieszczeń, bez ograniczeń w miesiącach zimowych. Natomiast latem, kiedy jest ciepło, podcienie ograniczają bezpośredni dopływ promieni słonecznych chroniąc przed nadmiernym nagrzewaniem się powierzchni wewnątrz. Jako materiał elewacyjny zdecydowano się wykorzystać podłużne płytki ceramiczne. Materiał ten z racji na swój ponadczasowy charakter pozwolił nadać budynkowi wyjątkowy wygląd i charakter.

Cały kształt zarówno funkcjonalny jak i estetyczny miał na celu jak największe wykorzystanie potencjału działki oraz okolicznych terenów.

Lokalizacja: Gdańsk, Polska