Dom Calçada w Portugalii

ITS – IVO TAVARES STUDIO REN ITO ARQ
Kategorie: Wnętrza
Partnerzy

O inspiracji

Dom Calçada znajduje się w maleńkiej miejscowości Vila de Paraíso, położonej w północnej części Portugalii, w pobliżu miasta Porto. Na działce o powierzchni 50 arów stał kamienny dom z XVIII wieku wraz z kilkoma dodatkowymi budynkami, które razem tworzyły uroczą posiadłość ziemską.

Na terenie rosły dorodne drzewa, a budynki były rozrzucone po całej nieruchomości, przy czym każdy z nich powstał jako osobne miejsce o innych funkcjach. To niestety dzieliło całą nieruchomość na różne części i całości brakowało spójności. Kiedy do pracy przystąpili architekci z firmy Ren Ito Arq, ich głównym zadaniem stało się odrestaurowanie starych zabudowań i połączenie ich w jeden spójny projekt, który w całości ma służyć jako rezydencja z domem dla gości, o powierzchni całkowitej 700 m².

Już samo wejście do odrestaurowanego domu budzi zachwyt. Po przejściu przez odbudowaną bramę, ścieżka wejściowa biegnie pod treliażem porośniętym winogronami, prowadząc gości do powiększonej części z hallem wejściowym i jednej z sypialni. Stąd widać już ścieżkę biegnącą do domu dla gości i hallu z charakterystycznymi schodami.

Parter głównej rezydencji przeznaczono na części wspólne, w tym pokój dzienny i biuro, a przestrzenie prywatne – sypialnie i łazienki – znalazły się na poziomie wyższym domu. Rezydencję zorganizowano na planie krzyża, przy czym klatka schodowa znajduje się w jego centrum. Przestrzeń do rozrywki została zorganizowana po stronie północnej. Wejście jest od wschodu, biuro znajduje się na południu, a w części zachodniej znalazły się salon z kuchnią. Na piętrze w części północnej powstała sypialnia główna z łazienką i garderobą, a od wschodu i południa ulokowano kolejne sypialnie.

Z każdego okna widać piękny, pełen bujnej roślinności, trawiasty ogród lub dziedziniec ukryty pod treliażem z winogronami. Przestrzeń zewnętrzną dzieli otwierający się na przestrzał pokój dzienny z kominkiem i starymi, drewnianymi belkami, które przypominają o historii zabudowań. Na parterze znalazło się także miejsce na pralnię, piwniczkę na wino, pokoje dla gości oraz miejsce do ćwiczeń.

Kolejny odrestaurowany budynek, który pełni teraz funkcję domku dla gości, ma również dwa poziomy, połączone pięknymi, zawieszonymi w powietrzu schodami. Tu na paterze powstała kuchnia, jadalnia i pokój dzienny, a schody prowadzą do sypialni i łazienki na piętrze. W przybudówce domku architekci zaplanowali przebieralnię przylegającą do terenu basenu oraz łazienkę i schowek na narzędzia niezbędne do pielęgnacji ogrodu. Tuż obok znajduje się też zewnętrzna kuchnia.

Lokalizacja: Vila de Paraíso, Portugalia
Tekst: nowoczesna STODOŁA