Dom o nazwie CRA stoi na terenie tzw. wiejskiego klubu mieszkalnego w mieście Avándaro w stanie Meksyk. Tego typu kluby wiejskie, dość powszechne w Meksyku, ustanawiają swoje własne wytyczne projektowe, które w teorii „sugerują”, a w praktyce raczej naciskają na stosowanie konkretnych form budowlanych i określonych materiałów. Takie lokalne wytyczne miały więc duży wpływ na projekt domu CRA, który został stworzony przez architektów firmy ESTUDIO MMX.
Wytyczne budowlane
Biorąc pod uwagę górski charakter okolicy, wytyczne budowlane podkreślały potrzebę zachowania rustykalnego charakteru zabudowy. W wielu przypadkach takie wytyczne stanowią spore wyzwanie, które architekci rozwiązują w drodze analizy i projektowania. Tu jednak nie były one problemem ani dla właścicieli, ani dla twórców projektu, którzy zastosowali strategię mieszania różnych stylów, zachowując jednak pełną spójność całości. Różnorodność pozwoliła na odmienne wyrażenie poszczególnych przestrzeni oraz wprowadzenie indywidualnych funkcji.
Zamiast ustawiać dom prostopadle do wjazdu, cały budynek nieco obrócono, uzyskując najlepszą pozycję i najlepsze widoki na pobliskie pole golfowe. Przesuwając granice i zarys domu, powstały też alternatywne relacje z otoczeniem. Zamiast ogrodzenia nie do pokonania, otworzyły się dla mieszkańców przekątne przestrzenie zewnętrzne, które burzą konwencjonalne połączenia między domem a działką. Ten sam zabieg pozwolił stworzyć półzamknięte przestrzenie, które otwierają się tylko w wybrany sposób na ogród i pole golfowe.
Wnętrze
Pomieszczenia na górnym piętrze ulokowane są wokół przestrzeni centralnej, która rozprowadza i gromadzi energię słoneczną. Poszczególne pokoje pełnią role dodatkowych „platform obserwacyjnych”, które otwierają się na różne widoki lasu lub pola golfowego. Piętro znajduje się tuż pod dachem i ma drewnianą konstrukcję, a wszystkie pokoje wystarczają na wygodne funkcjonowanie całej rodziny, w pełni wykorzystując też wysokie sufity oraz antresole.
– „Na każdym etapie projektu braliśmy pod uwagę bezpośrednie, pośrednie i odległe krajobrazy” – wyjaśniają twórcy projektu. – „W rzeczywistości ten dom jest hołdem dla istniejącego tu krajobrazu, ingerując w działkę w najmniej inwazyjny sposób”.
Projekt CRA stanowi pewnego rodzaju precedens. Pokazuje alternatywne podejście do ustanowionych przepisów, chroniąc architektoniczny wizerunek całej okolicy i środowisko naturalne. Wprowadza też wyrafinowany dialog między tradycją i współczesnością. Zastosowany sposób budowy podkreśla znaczenie lokalnych rzemieślników i stosowanych przez nich metod, pokazując, że z ich pomocą można osiągnąć efekt o zasięgu międzynarodowym.
– „Ograniczenia można rozwiązać w drodze obserwacji i myślenia, tworząc architekturę, która oferuje różne efekty przestrzenne oraz różnorakie rozwiązania strukturalne i formalne. Jednocześnie można racjonalnie wykorzystywać zasoby materialne i ludzkie, osiągając przy tym kompleksową wydajność przestrzenną, formalną i energetyczną” – argumentują przedstawiciele ESTUDIO MMX.
Lokalizacja: Avándaro, Meksyk
Tekst: nowoczesna STODOŁA