Dom Fonte Boa

JOSE CAMPOS
Partnerzy

O inspiracji

Fonte Boa to dom dla jednej rodziny, znajdujący się w wiejskiej okolicy w Fartosa, Fonte Boa, w centralnej części Portugalii.Ta niewielka posiadłość z winnicą i gajem oliwnym położona jest w dolinie Rabacal, otoczonej górami Jerumelo, Sicó i Espinhal. Otaczający krajobraz, który niegdyś zdominowany był przez stojącą w tym miejscu rzymską willę (około IV w. p.n.e.), teraz charakteryzują rosnące tu duże drzewa oliwne oraz niższa roślinność.
Nowy budynek położony jest w zachodniej części działki, osłoniętej od drogi głównej. Lokalizacja ta w pełni wykorzystuje ekspozycję terenu na słońce oraz oferuje piękne widoki na rosnące w okolicy drzewa. Dokładne miejsce budowy domu wyznaczono tak, by nie było konieczności zmiany terenu i można było pozostawić w stanie nienaruszonym istniejące zbocze oraz rosnące w pobliżu drzewa.
Wprowadzając nową interpretację typowego domu jednorodzinnego, stworzono dwupiętrowy, prostokątny budynek z cynkowanym dachem dwuspadowym, oddzielając bryłę od zbocza betonową piwnicą (w której znajduje się mała piwniczka na wino).

Wejście od strony ulicy tworzy kamienna ściana, która jest granicą posiadłości po stronie południowej. Otwarty garaż, zbudowany poniżej poziomu terenu, został zamknięty z dwóch stron przez betonowe ściany oraz częściowo ukryte pod ziemią pomieszczenie, w którym stworzono pralnię. Z tego miejsca można dojść schodami na poziom wyższy, gdzie znajduje się dom.

Kolejne platformy prowadzą do samego wejścia do domu, które osłonięte jest przed wiatrem. Dwa piętra wewnętrzne zorganizowane są w trzech różnych częściach. Schody i pomieszczenia użytkowe dzielą parter na część salonową i jadalną, a na pierwszym piętrze oddzielają dwie główne sypialnie.

Lokalizacja: Fonte Boa, Portugalia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf