Dom Julcsi i Andrisa

RITTER Lality Áron
Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

Ten dom rodzinny powstał w węgierskiej miejscowości Mogyoród, położonej na wschód od Budapesztu, a projekt stworzyła firma architektoniczna RITTER.

Budynek o powierzchni zaledwie 120 m² stoi na skraju pięknego rezerwatu przyrody, a las zaczyna się dosłownie dwa metry od niego. W otoczeniu nie brakuje tradycyjnych domów rodzinnych i to właśnie rodzima architektura, historia okolicy i sąsiednich zabudowań wpłynęły na charakter tego projektu – jego prostotę i powściągliwy wygląd. Ten dom poszukuje jednak własnej tożsamości – także dlatego, że tuż obok znajduje się dom rodziców właścicieli. Nowy budynek wyznacza swoją własną przestrzeń, pokazując od tej strony swą bardziej introwertyczną naturę, ale przez umieszczenie wejścia na wprost domu rodziców podkreśla znaczenie i siłę rodzinnych więzów, z zachowaniem odpowiedniej prywatności wszystkich domowników. nowoczesna STODOŁA silnie otwiera się natomiast na stronę przeciwną – zachodnią, która wyznaczona została na główną strefę życia młodych mieszkańców.

Przyroda i ponadczasowość miały duży wpływ na koncept projektowy, co przełożyło się na dobór materiałów wykończeniowych dla dachu i elewacji. Pełna wdzięku prostota ścian zewnętrznych poddaje się jedynie światłu, które nadaje jej wciąż zmieniającego się charakteru, łącząc ziemię z niebem, przyrodą, porami dnia i roku. Metalowe dachy oraz białe, tynkowane ściany są powszechnym widokiem na węgierskich wsiach, ale w tym przypadku architekci zaproponowali nową interpretację znaczenia tych materiałów.

– „Naszym zamiarem było wykorzystanie niewielkich środków do stworzenia różnych doświadczeń przestrzennych w tym bardzo małym projekcie” – wyjaśniają architekci.

Przestrzeń wewnętrzna została miękko podzielona na trzy strefy. Poszczególne rejony tworzą obszary prywatne i publiczne z wydzieleniem również miejsca dla dzieci, przestrzeni wspólnej dla całej rodziny oraz prywatnej strefy rodziców.

Główna przestrzeń dzienna znajdująca się pośrodku domu. Otwiera się na pełną wysokość swoimi strzelistymi i spadzistymi płaszczyznami oraz pozornie nieskończoną powierzchnią polerowanego betonu, z którego wykonano podłogi.

– „Bardzo ważne było poszerzenie wnętrza w kierunku ogrodu długim i zadaszonym, choć otwartym tarasem. Rozkład domu miał wprowadzać żywą sekwencję przestrzeni zamkniętych i przewiewnych. Miejsc i zakątków wydzielonych między nimi, widoków poziomych i pionowych oraz starannie wykadrowanych widoków pobliskiego terenu” – podsumowują twórcy projektu.

Lokalizacja: Mogyoród, Węgry
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

RITTER