Dom K2 – monumentalność i tradycja

Monovolume Architecture + Design GIOVANNI DE SANDRE
Kategorie: Renowacje
Partnerzy

O inspiracji

Dom K2 to współczesna interpretacja tradycyjnego domu z południowego Tyrolu zlokalizowanego w Soprabolzano we Włoszech, zaprojektowanego w 2021 roku przez Monovolume Architecture + Design. Monumentalny dach zaprasza do wnętrza tyrolskiej tradycji.

Architektura południowego Tyrolu

Tradycyjne metody budowy połączone z nowoczesnym komfortem życia w zapierającej dech w piersiach scenerii. Te aspekty charakteryzują Dom K2 na płaskowyżu Renon. Otoczony lasami i łąkami budynek oferuje idealne miejsce na wypoczynek w błogim towarzystwie gór.

Podstawową koncepcję projektu Dom K2 stanowi współczesna interpretacja tradycyjnej architektury południowego Tyrolu. Monumentalny dach przykrywa mieszkanie poniżej i stwarza poczucie przytulności i bezpieczeństwa. Otula dom i jawi się jako pewnik bezpieczeństwa. Zastosowanie lukarn wprowadza krajobraz do wnętrz. W ten sposób nie tylko naturalne światło wypełnia pomieszczenia, ale i szczyty gór, niczym celowo zawieszone obrazy.

Przestrzeń projektu Dom K2

Bohaterem wnętrza bryły jest samonośna klatka schodowa wewnętrzna. Ta w kształcie litery U wije się poprzez kondygnacje na piętro i kontrastuje z bardzo subtelną klatką schodową dostępową na zewnątrz. Pośrodku, pomiędzy salonem a jadalnią, znajduje się wielofunkcyjny mebel pełniący funkcję ściany działowej i miejsca do przechowywania. Pośrodku wielofunkcyjnej ściany umieszczono kominek, którego miejsce wyznaczają rzeźbione kafle. To właśnie kafle na nowo interpretują tradycyjną architekturę starych wiejskich domów południowego Tyrolu.

Zastosowanie lokalnych materiałów i kunsztu nadaje budynkowi autentyczność i długowieczność. Jasne kolory i materiały wewnątrz kontrastują ze stonowanymi i ciemniejszymi materiałami na zewnątrz i wzmacniają poczucie intymności. Ukierunkowane oświetlenie celowo podkreśla i tworzy dramatyczność sceny dla monumentalności dachu projektu Dom K2.

Sprawdź naszą zakładkę „Partnerzy” by wykończyć swój dom marzeń.

Lokalizacja: Soprabolzano, Włochy
Tekst: nowoczesna STODOŁA