nowoczesna STODOŁA

  Dom korkowy, poniżej drogi w Sudetach

  Kategorie: Domy drewniane

  O inspiracji

  Studio architektoniczne Atelier SAD i projektantka wnętrz Iveta Zachariášová stworzyli w Czeskich Sudetach dom rodzinny pokryty korkiem, który został osadzony na zboczu łąki. 

  Atelier SAD i Zachariášová zdecydowali się pokryć dom wiejski korkiem ze względu na jego właściwości termiczne i atmosferyczne.

  Dom zorientowano u podnóża pasam górskiego Ještědsko-kozákovský hřbet z widokiem na Obszar Chronionego Krajobrazu Czeski Raj.

  „Krajobraz jest otwarty, zdominowany przez kwitnące, nieogrodzone łąki” – mówią projektanci. „Widok i integracja przestrzeni wewnętrznych z krajobrazem były jednym z głównych motywów napędzających proces projektowania domu”.

  nowoczesną STODOŁĘ częściowo osadzono w trawiastym nasypie, który zwieńczono drogą, pozwalającą na wykorzystanie części dachu jako miejsca parkingowego. Otacza go nieregularna grupa głazów z rodzimego, różowego granitu.

  „Smukła bryła domu wcina się ukośnie w strome zbocze drogi, a grzbiet wydaje się opadać w stronę ogrodu” – dodają projektanci.

  Pozostałą część dachu wykonano z dwuspadowych blach aluminiowych.

  Nieoszklone obszary elewacji obłożono portugalskim korkiem ekspandowanym nałożonym w pionowe pasy o różnej szerokości – według projektantów jest to pierwsze tego typu zastosowanie w Czechach.

  Trójkątna przeszklona ścianka, nawiązująca do formy szczytu, rozciąga się, oddzielając taras od wnętrza, otaczając front przestrzeni, otwierając widok na łąki.

  Szklane panele można przesuwać, aby fizycznie i wizualnie otworzyć przestrzeń.

  Otwartą kuchnię, jadalnię i przestrzeń dzienną zorientowano wokół podwieszanego kominka.

  Betonowe ściany i podłogi udekorowano stylowymi meblami.

  „W ten sposób stopniowo narodził się cały projekt – z poszanowaniem lokalnych tradycji, historii, materiałów i otoczenia” – dodali projektanci.

  Lokalizacja: Czechy
  Tekst: nowoczesna STODOŁA

  Architekt

  Fotograf

  BoysPlayNice