Dom korkowy, poniżej drogi w Sudetach

Iveta Zachariášová Atelier SAD BoysPlayNice
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Studio architektoniczne Atelier SAD i projektantka wnętrz Iveta Zachariášová stworzyli w Czeskich Sudetach dom rodzinny pokryty korkiem, który został osadzony na zboczu łąki. 

Atelier SAD i Zachariášová zdecydowali się pokryć dom wiejski korkiem ze względu na jego właściwości termiczne i atmosferyczne.

Dom zorientowano u podnóża pasam górskiego Ještědsko-kozákovský hřbet z widokiem na Obszar Chronionego Krajobrazu Czeski Raj.

„Krajobraz jest otwarty, zdominowany przez kwitnące, nieogrodzone łąki” – mówią projektanci. „Widok i integracja przestrzeni wewnętrznych z krajobrazem były jednym z głównych motywów napędzających proces projektowania domu”.

nowoczesną STODOŁĘ częściowo osadzono w trawiastym nasypie, który zwieńczono drogą, pozwalającą na wykorzystanie części dachu jako miejsca parkingowego. Otacza go nieregularna grupa głazów z rodzimego, różowego granitu.

„Smukła bryła domu wcina się ukośnie w strome zbocze drogi, a grzbiet wydaje się opadać w stronę ogrodu” – dodają projektanci.

Pozostałą część dachu wykonano z dwuspadowych blach aluminiowych.

Nieoszklone obszary elewacji obłożono portugalskim korkiem ekspandowanym nałożonym w pionowe pasy o różnej szerokości – według projektantów jest to pierwsze tego typu zastosowanie w Czechach.

Trójkątna przeszklona ścianka, nawiązująca do formy szczytu, rozciąga się, oddzielając taras od wnętrza, otaczając front przestrzeni, otwierając widok na łąki.

Szklane panele można przesuwać, aby fizycznie i wizualnie otworzyć przestrzeń.

Otwartą kuchnię, jadalnię i przestrzeń dzienną zorientowano wokół podwieszanego kominka.

Betonowe ściany i podłogi udekorowano stylowymi meblami.

„W ten sposób stopniowo narodził się cały projekt – z poszanowaniem lokalnych tradycji, historii, materiałów i otoczenia” – dodali projektanci.

Lokalizacja: Czechy
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Fotograf

BoysPlayNice