Dom letniskowy Lagnö

THAM & VIDEGÅRD ARKITEKTER ÅKE E:SON LINDMAN
Kategorie: Wnętrza
Partnerzy

O inspiracji

nowoczesna STODOŁA w wydaniu letnim. Architekci z firmy Tham & Videgård Arkitekter zaprojektowali dom letniskowy Lagnö, który doskonale integruje się z otaczającą go przyrodą, stając się spójną częścią krajobrazu.

Projekt wykorzystuje ciężar materiału i paletę kolorów, które nawiązują do granitowych skał archipelagu, ale nie są typowe dla domków letniskowych, które zwykle mają lekkie, drewniane konstrukcje.

Inspiracją dla tego projektu była lokalna architektura. Zewnętrzny wygląd domu dominuje szereg poprzecznych dachów dwuspadowych. Łączą się one ze sobą, by – podobnie jak hangary na łodzie – stworzyć liniową, długą fasadę, przypominającą plisy. W ten sposób powstał ciąg różnych wysokości pomieszczeń we wnętrzu. Jak również w pełni otwarta przestrzeń dzienna, która rozciąga się na całą długość głównego budynku. Przy stosunkowo niewielkiej głębokości pomieszczenia i przesuwanej szklanej przegrodzie wychodzącej na taras, przestrzeń tę staje się przytulną niszą w stosunku do krajobrazu archipelagu, rozciągającego się na zewnątrz.

Lokalizacja: Szwecja
Tekst: nowoczesna STODOŁA