Dom letniskowy nad jeziorem Thurnberger – życie w zgodzie z naturą

Partnerzy

O inspiracji

Dom letniskowy zbudowany został według projektu architekta Andreasa Etzelstorfera na działce leśnej nieopodal jeziora Thurnberger, do którego można dostać się z Wiednia w niecałą godzinę. Głównym założeniem było jak najmniej inwazyjne dla środowiska naturalnego podejście do inwestycji. Podczas całego procesu budowy, przy wyborze materiałów i ich obróbce na pierwszym planie była ekologia. Chodziło o to, by budowa domu stanowiła możliwie jak najmniejszą ingerencję w naturę, ale również by dom idealnie współgrał z otoczeniem. To podejście jest doskonale widoczne zarówno w sposobie doboru materiałów budowlanych, jak również w nawiązaniu do lokalnej tradycji budowlanej i formie budynku. Głównym materiałem wykorzystanym do budowy oraz wykończenia wnętrz jest drewno.Typowe dla regionu STODOŁY i stajnie były pierwowzorem drewnianej konstrukcji, niemal całkowicie obłożonej czarnym drewnem modrzewiowym. Charakterystyczny kolor dachu i okładziny elewacji został nadany dzięki zastosowaniu przez architekta starej techniki rzemieślniczej zwanej zwęgleniem drewna. Polega ona na opalaniu elementów drewnianych i wydobywa ona naturalną fakturę drewna jednocześnie chroniąc je przed zjawiskami atmosferycznymi, ogniem, insektami i grzybami. Pozwala ona zwiększyć żywotność okładzin drewnianych nawet do 100 lat.

Ściany wewnętrzne domu pokryte są jasnym drewnem świerkowym oliwionym bezbarwnie, a na podłodze zastosowano polerowany jastrych.

Centralne miejsce stanowi jasny, przestronny salon z drewnianym aneksem kuchennym i dużym stołem jadalnianym. Niemal całą wschodnią fasadę budynku zajmuje panoramiczne okno, przez które z dowolnego miejsca w pokoju można zobaczyć błyszczącą taflę jeziora. Biurko ustawione bezpośrednio przed nim umożliwia pracę z widokiem na jezioro.

Drewniane schody łączą główne pomieszczenie z galerią, która daje dodatkowe 36 metrów kwadratowych powierzchni i może służyć jako pokój gościnny lub miejsce do odpoczynku.

Ze względu na intensywne zacienienie działki, okna dachowe VELUX w dachu dwuspadowym odgrywają szczególnie ważną rolę – podobnie jak taras domu, są one skierowane na południe i dzięki położeniu nad szczytami drzew, wpuszczają dużo światła dziennego i świeżego powietrza do wnętrza. Zestaw dwóch okien dachowych w połączeniu bliźniaczym jest delikatnym akcentem w dachu budynku, a od wnętrza daje niezwykły efekt snopu jasnego światła w centralnej części domu.

Dom letniskowy oferuje z pewnością to, czego w mieście nie da się znaleźć: ciszę, spokój, wspaniałe otoczenie natury, świeże powietrze i wypoczynek w samotności. Wiele osób czeka przez cały rok właśnie na taką możliwość spędzenia czasu z rodziną na łonie przyrody.

Nowoczesne domy letniskowe, budowane zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa, w zgodzie i harmonii z otoczeniem, to sposób również na dbanie o siebie i pozytywne samopoczucie. Szczególnie w dobie budzenia się świadomości slow life i związanym z tym ekologicznym trybem życia, takie domki to świetny pomysł.

Lokalizacja: Austria
Tekst: VELUX