Dom Llana wybudowany pomiędzy dwoma kamiennymi szczytami

Partnerzy

O inspiracji

Wiejskie krajobrazy Kantabrii mierzą się z nierównością, którą widać w zabudowaniach. Podczas ostatniej dekady pewne obszary w wyniku szybkiego rozwoju zachowały swoją miejską identyfikację, którą utworzyła wernakularna architektura mocno osadzona w zabudowaniach kamiennych i drewnianych, pokrytych spadzistymi dachami. Naturalnie w kolorze czerwonej dachówki. Niestety, w obliczu rozwoju, ucierpiały niektóre przestrzenie Kantabrii.Projekt, o którym rozpisujemy się w dzisiejszej publikacji, osadzony jest mocno w samej typologii domu o wdzięcznej nazwie Dom Llana. Nowoczesna STODOŁA jest wybudowana między dwoma kamiennymi szczytami, które łączy dwuspadowy dach, oczywiście w kolorze rdzawym. Sercem nowoczesnej STODOŁY jest tzw. Solana, czyli zadaszony taras w najbardziej nasłonecznionej orientacji geograficznej. Celem solany jest aktywność na świeżym powietrzu, nie tylko ta sportowa, ale i rekreacyjna.

nowoczesna STODOŁA, czyli Dom Llana

Dom Llana to nowoczesna STODOŁA z dachem dwuspadowym, o podłużnym charakterze. Z dwóch stron – północnej oraz południowej bryłę okala murowany szczyt. Z kolei stronę wschodnią oraz zachodnią zarezerwowano dla ściany pokrytej drewnem oraz szkłem. Miejsce odpoczynku wyznaczono w zachodniej części, następuje tu hybrydowość designu – widzimy część zadaszoną i oszkloną oraz część wyłącznie zadaszoną, dając pole do wypoczynkowego popisu. Ganek znajduje się na elewacji południowej, z kolei wejście do budynku usytuowano w północnej części. W tej części znajdziemy salon, kuchnię oraz jadalnię. Ciągłość przestrzenna nowoczesnej STODOŁY wraz z wejściem połączono przegubowo drewnianą bryłą, w której znajdziemy pomieszczenie gospodarcze.

Przestrzeń wspólna swoją nazwę, solana, bierze od projektu przestrzeni ciągłej wyznaczonej przez przeszkloną fasadę z ukrytymi ramami oraz zbieżnymi połączeniami z konstrukcją drewnianych słupów znajdujących się w fasadzie bryły. Werandę i salon łączy kominek w czarnej kubaturze, nadając kierunek spojrzenia wprost na widoki, jakie serwuje Dom Llana. Co więcej, kuchnię oraz jadalnię zwieńczono lustrami wypełniającymi tylną ścianę, dzięki czemu natura wprost wpada do pomieszczeń.

Równolegle w tym układzie, rozmieszczono trzy sypialnie oraz dwie łazienki. Dom Llana nie posiada korytarzy, a dostęp do wydzielonych przestrzeni możliwy jest bezpośrednio z części wspólnej. Oś podłużna budynku umożliwia dodanie antresoli, której możliwości użytkowe dostosowano do potrzeb właściciela.

Dom Llana od podszewki

Co oferuje konstrukcja nowoczesnej STODOŁY o 143m2? Przede wszystkim na powrót odzyskujemy tradycyjny system montażu lekkich drewnianych ram wraz ze zintegrowaną izolacją. Dach pokrywają systemy paneli samonośnych z izolacją poliuretanową, z kolei na jej łatach zamontowano dach płaski z dachówki wentylowanej. W ten sposób, dzięki wysokiemu stopniu izolacji, studium orientacyjnego, zwartej konstrukcji oraz instalacji sprzętu aerotermalnego na powierzchni całej bryły, przy prawie zerowym zużyciu energii sprawia, iż Dom Llana stanowi zrównoważoną propozycję łączącą tradycję i współczesność dziedziny budownictwa.

Lokalizacja: Madryt, Hiszpania
Tekst: nowoczesna STODOŁA