Dom Martelów

PHILIPPE RUAULT
Partnerzy

O inspiracji

Działka znajduje się w starej, popularnej okolicy zwanej « Amidonniers », pomiędzy rzeką Garonna i Kanałem Południowym. Znajdował się na niej głównie hangar, który był ostatnim elementem istniejącej tam kiedyś odlewni, teraz zamienionej w budynki mieszkalne. Hangar to połączenie słupów budowlanych z rodzajem warsztatu od strony ulicy, a w całości stanowi on wsparcie dla stalowej ramy dachu.Budynek przemysłowy w dużym stopniu uległ uszkodzeniu. Stanowi odzwierciedlenie historii tego miejsca i tworzy szczególną atmosferę, kryjąc w sobie jednocześnie ogromny i interesujący potencjał.

RODZINA MARTEL
Rodzina Państwa Martelów to trzy silne osobowości: Cécile, Philippe i Camille. Na początku pracy projektowej każdy z nich jasno wyraził swoje oczekiwania. Cała rodzina zjednoczyła się przy pracach projektowych i aktywnie uczestniczyła w procesie tworzenia projektu. Poszukiwanie konkretnych funkcjonalności w tym domu dało początek spotkaniom, które były okazją do wymiany pomysłów i dyskusji.

ZAMIARY/PROGRAM
Chodziło o stworzenie projektu dokładnie „na zamówienie”, przenosząc do niego osobowości przyszłych mieszkańców oraz maksymalizując potencjał tego miejsca. Budynek miał być „domem-narzędziem”, który skupi się na funkcjonalności i jakości życia, bez uprzednich formalnych założeń. Praca interaktywna na etapie planowania projektu, z uwzględnieniem potrzeb i oczekiwań klientów, pozwoliła na ustalenie kolejności priorytetów:
– Przestrzeń mieszkalna, która pomieści wszystkich mieszkańców, zapewniając im przy tym niezależność
– Wiele różnych przestrzeni indywidualnych i wspólnych
– Przestrzenie konkretne oraz takie, które dają możliwość ich dopasowania do różnorakich zastosowań
– Dom spokojny, choć aktywny, otwarty na dorastające dzieci i gości

TOŻSAMOŚĆ
Budynek stanowi część swojej okolicy; ujawnia swój charakter dopiero wewnątrz. Dom w sposób bezbłędny odpowiada na osobowości swych mieszkańców. Jest prosty w swym wyrazie, precyzyjny w organizacji i doskonały pod względem jakości i różnorodności swych przestrzeni.

Lokalizacja: Toulouse, Francja
Tekst: nowoczesna STODOŁA