Dom Mount Pleasant

Robeson Architects Dion Robeson
Kategorie: Wnętrza
Partnerzy

O inspiracji

Klienci często proszą architektów o takie rozplanowanie domu, by mogli cieszyć się widokiem – pod warunkiem, że jest się oczywiście czym cieszyć. Często – z punktu widzenia architektów – taki widok już na wstępie jest nieco przeceniany.

Czy tak naprawdę siadamy i patrzymy na to, co na etapie projektu określamy mianem „widoku”? Być może bardziej łakniemy raczej wrażenia bycia w jakimś miejscu. Tego nieokreślonego zapachu morza, czy chłodnej bryzy wiejącej od gór lub nabrzeża. Może „widok” to właśnie te odczucia sensoryczne, które lokalizują nas w danym miejscu.

Mount Pleasant

Te rozważania z pewnością dotyczyły prac nad projektem domu o nazwie „Mount Pleasant”. Ten zachwycający, dwupoziomowy dom powstał w australijskim mieście Perth, a zaprojektowany został w 2019 roku przez firmę Robeson Architects dla powiększającej się rodziny.

W przypadku Perth słowo „widok” oznacza zwykle rzut oka na miejski horyzont, rzekę lub ocean. Architekci i właściciele zgodzili się więc ostatecznie, że zrezygnują z pomysłu „odwróconego” projektu, który zapewniłby w przestrzeniach dziennych lepsze widoki, na rzecz organizacji rodzinnego życia na parterze z silnym połączeniem go z przestrzenią ogrodu.

Dom dla młodej rodziny

Tak powstał zachwycający dom dla powiększającej się, młodej rodziny. Miejsce, którym będą się cieszyć przez lata i które będzie dopasowywało się do ich zmieniających się, przyszłych potrzeb. W domu powstały cztery sypialnie, dwie łazienki oraz przestronna przestrzeń dzienna, której ważną częścią jest przestrzeń zewnętrzna, w tym jadalnia na świeżym powietrzu.

– „Korzystając z praktycznej, północnej orientacji działki, podjęliśmy takie decyzje projektowe, które zmierzały do maksymalnego wykorzystania najlepszych cech lokalizacji, tworząc komfortowe termicznie i funkcjonalne obszary mieszkalne” – wyjaśniają przedstawiciele Robeson Architects.

Przestrzeń dzienna, składająca się z kuchni, jadalni i salonu, ma kształt prostokąta i ułożona jest na linii północ-południe, wykorzystując długość działki. Przesunięcie budynku w kierunku zachodnim pozwoliło na stworzenie dziedzińca od wschodu, otwierając na niego kuchnię, do której wpada poranne słońce. Dziedziniec oddziela od pozostałej części ogrodu – a jednocześnie go łączy – zadaszona jadalnia na świeżym powietrzu. Z tego miejsca można się cieszyć terenami zielonymi znajdującymi się po dwóch stronach domu. Na pierwszym piętrze znajduje się sypialnia rodziców z przylegającą do niej łazienką, a całość jest odizolowana od reszty domu. To właśnie stąd roztacza się widok na miasto, najbardziej zachwycający nocą.

Lokalizacja: Perth, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA