Dom o klasycznej formie

KURT HÖRBST
Partnerzy

O inspiracji

Projekt o nazwie „House with gable“, czyli dom o klasycznej formie z dwuspadowym dachem, powstał w Austrii, a stworzony został przez firmę mia2/Architektur.

Prywatni inwestorzy chcieli w tym przypadku zbudować dom, który dopasuje się do swej lokalizacji, otworzy się na widoki i połączy wnętrza z naturalnym otoczeniem. Działka znajduje się bowiem na skraju niewielkiej osady z pięknym widokiem na alpejski region Pyhrn-Priel.Młoda rodzina poprosiła o spokojną, czystą formę architektoniczną oraz połączenie drewna, betonu i szkła. Architekci stworzyli więc solidny, drewniany dom, którego starannie wybrane elementy są jednocześnie proste i złożone. Prostota wynika z klasycznej konstrukcji oraz proporcji fundamentów, piętra oraz dachu. Złożoność projektu to z kolei efekt różnorodności przestrzennej domu.

Dom ma powierzchnię 156 m2, a projekt wykorzystuje pochyły teren działki. W wyższej części zbocza, ale około metr poniżej terenu zakotwiczono parter, dzięki czemu powstało wrażenie przestrzeni dziennej, która osadzona jest – zależnie od pory roku – w trawie lub śniegu. Znajdujące się w tej części kuchnia i salon mają wystarczająco dużo miejsca, by rozciągnąć się w części niższej działki.
Wysokość domu idealnie dopasowuje się do topografii miejsca, a lekko uniesione stanowisko gwarantuje wspaniałe widoki na góry.

Właściciele i architekci od samego początku kładli duży nacisk nie tylko na wygląd, ale też jakość pod względem ekologicznym i biologicznym. Wykorzystano ograniczoną część działki, budując dom z drewna i ocieplając go celulozą. Choć budżet na budowę domu i jego wykończenie był skromny, dzięki zastosowaniu prostej konstrukcji oraz minimalistycznej różnorodności materiałów i form, udało się osiągnąć maksymalną jakość i komfort.

Lokalizacja: Austria
Tekst: nowoczesna STODOŁA