Dom Opadający, czyli Slope House

SRCA

Kategorie: Z Polski
Partnerzy

O inspiracji

Efektowna bryła budynku to autorska interpretacja dachu wielospadowego, będącego jednym z wymogów planu miejscowego. Stąd też nazwa projektu – Dom Opadający, czyli Slope House. Ponadto architektom zależało na stworzeniu obiektu zwartego, w pełni otwartego tylko na południową część działki i sąsiadujące z nią sady jabłkowe.

Dom Opadający – Slope House od SRCA

Dom Opadający i jego główna oś pada prostopadle do ulicy i tworzy czysty funkcjonalny podział na dwa symetryczne skrzydła połączone częścią dzienną. Otwarta jest ona dużymi przeszkleniami zarówno na patio, jak i podłużny taras południowy. Wschodnie skrzydło to część sypialniana posiadająca podcień zapewniający komunikację z głównym tarasem. Zaś zachodnie zawiera część techniczną i relaksacyjną oraz taras techniczny.

Opadające ku ziemi ściany, poza tym, że zlewają się z gruntem dając wrażenie trwałości, zapewniają użytkownikom prywatność. Od frontu, tworząc jednocześnie patio wejściowe oraz od południa na tyłach budynku gwarantując prywatność tarasowi słonecznemu otwartemu na sad. Budynek wyłania się bowiem z terenu i w nim zanika.

Najciekawszymi elementami jest patio na froncie, prowadzące odbiorcę do wejścia umiejscowionego w centralnej części planu, oraz południowy stok przechodzący w dach, mający pełnić funkcję rekreacyjną.

Aby poznać bliżej ten, bądź wiele innych projektów pracowni SRCA zapraszamy do ich zakładki, a także na media społecznościowe – Instagram oraz Facebook.

Technikalia

Dom Opadający – Slope House
architekci – Artur Baranowski, Ivan Boltulenis (SA-BI)
projekt – 2020
realizacja – 2021-2022
powierzchnia użytkowa – 269 m²
lokalizacja – Włocławek, Polska

Partner

SRCA