Dom rodzinny Maxičky

PAVEL PLÁNIČKA
Partnerzy

O inspiracji

Stary dom, który stał w tym miejscu, choć był pełen magii, był tak mocno zdefiniowany przez swą organizację przestrzeni, konstrukcję oraz materiały, że nie nadawał się do klasycznej rekonstrukcji. Z tego powodu właściciele oraz architekci z firmy 3+1 architekti zaprojektowali nowy dom z zachowaniem jednak dawnej organizacji działki i współistnienia starej lipy, domu i STODOŁY.nowoczesna STODOŁA o powierzchni 117 m2 powstał w mieście Děčín w Górach Połabskich, w północno-zachodnich Czechach.

Piękne, ale masywne ściany z piaskowca i małe pomieszczenia starego domu zostały zastąpione bardziej nowoczesnymi materiałami, co pozwoliło architektom stworzyć większe i otwarte przestrzenie, zachowując jednak podobne proporcje dawnego budynku. Drewniana, monochromatyczna powłoka domu stanowi spokojne tło dla wciąż zmieniających się kolorów w przyrodzie otaczającej zabudowania.

W tym projekcie nowe elementy nakładają się na stare i odwrotnie. Właściciel domu jest z zamiłowania kolekcjonerem i jego zbiory dopełniają oryginalny charakter całego projektu. Stare motywy przeplatają się tutaj z nowymi, tworząc jednak spójną całość. Architekci połączyli nowy dom i starą stodołę jednym dachem, tworząc między nimi nową, bliższą relację. Dom, choć jest zupełnie nowy, można bez wątpienia nazwać „projektem renowacyjnym”, ponieważ podstawą tego projektu stała się jego „świadoma ciągłość”.

Lokalizacja: Děčín, Czechy
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

PAVEL PLÁNIČKA