Dom słowackich architektów

Monmar ateliér Matej Hakár
Partnerzy

O inspiracji

Projekt młodych autorów Moniki i Marka Ivanko z pracowni Monmar próbowała znaleźć odpowiedź na pytanie, jak pogodzić życie młodej rodziny z pracą. Zaprojektowali więc dom, który oprócz podstawowej części dziennej tworzy również przestrzeń dla ich pracowni. Realizacja pełni również funkcję „showroomu” ich prac. „Nie boimy się przyprowadzić klienta do naszego domu i pokazać mu, jak dom mógłby wyglądać i pełnić funkcję” – dodają autorzy. Prosty prostokątny dom architektów z dwuspadowym dachem, respektujący lokalny charakter krajobrazu i zabudowy, znajduje się na końcu ślepej uliczki, w otoczeniu pól i łąk. Ze względu na bezpośredni kontakt z otaczającą zielenią sprawia wrażenie, jakby wyrosła z niej w sposób naturalny.

Tradycyjna architektura

Punktem wyjścia dla formy były przede wszystkim wymagania układowe i estetyczne oparte na idei tradycyjnego sposobu mieszkania w domu rodzinnym. Efektem działań jest racjonalny dom jednorodzinny, który oddaje charakter budynku i szanuje lokalną architekturę. Podstawową bryłę z dwuspadowym dachem uzupełniają wolnostojące komórki lokatorskie oraz garaż, połączony zadaszeniem z wejściem. Zewnętrzna strona domu charakteryzuje się głównie dużymi powierzchniami wentylowanej elewacji z okładziną z drewna modrzewiowego. Autorzy zdecydowali się na zastosowanie drewna bez obróbki powierzchniowej głównie ze względu na jego naturalne starzenie, które przyczyni się do zespolenia budynku z otoczeniem. Kompozycję materiałową uzupełniają tradycyjne białe tynki oraz pokrycie dachowe z szarej blachy falistej.

Biel i drewno

Wnętrze charakteryzuje się połączeniem drewna, białego tynku i naturalnych materiałów. Kompozycję dopełniają czarne akcenty detali. Przedsionek prowadzi do głównego korytarza na parterze. Bezpośrednio naprzeciw strefy wejściowej znajduje się pracownia, osobna toaleta, a obok łazienka dla dzieci. Sypialnię z własną łazienką i garderobą ulokowano w północno-wschodniej części rzutu. Strefa dzienna domu to otwarta przestrzeń na dwóch kondygnacjach do więźby dwuspadowego dachu z widoczną konstrukcją.

Otwór na niemal całej szerokości ściany szczytowej, łączy salon, jadalnię i kuchnię z dużym zadaszonym tarasem. Przestrzenie parteru i piętra połączono otwartą galerią. Jednoramienna klatka schodowa prowadzi na poddasze dostępne z pokoju dziecięcego, którego strop jest otwarty i wypełniony siatką spacerową. Poszerza powierzchnię dzienną, zachowując jednocześnie połączenie między strefami pokoju dziecięcego. Na piętrze znajduje się galeria oraz wydzielone pomieszczenie – część sypialna dla dzieci.

Lokalizacja: Trenczyn, Słowacja
Tekst: nowoczesna STODOŁA