Dom w Lesie pod Warszawą

081 architekci

Partnerzy

O inspiracji

Pomimo dostatecznej ekspozycji na słońce, działka posiada delikatną wadę, którą jest droga wzdłuż całej południowej granicy. Projektowany wjazd od wschodu jest naturalnym rozwiązaniem, aby zmaksymalizować potencjał działki, zarówno widokowy jak i słoneczny.

W dzisiejszym klimacie i coraz gorętszych dniach w lecie warto mieć taras „słoneczny” oraz taras „zacieniony” dlatego też postanowiliśmy główny trzon bryły ułożyć w układzie wschód-zachód z lokalizacją w osi działki. Takie ułożenie naturalnie dzieli nam całość na dwie strefy: południową słoneczną oraz północną intymną i zacienioną. Prostopadle do głównej bryły ułożona jest „dobudówka”, która zwiększa intymność działki od wschodu. Dobudówką tą jest garaż, którego przedpole tworzy strefę wejściowo-parkingową.

ROZPLANOWANIE PRZESTRZENI WEWNĄTRZ

W naszych projektach zawsze duży nacisk kładziemy na klarowne strefowanie przestrzeni, odpowiednią ich ekspozycję na słońce oraz funkcjonalne połączenia między nimi. Trzon domu zajmuje klatka schodowa z łazienką, garderoba oraz spiżarnia – wokół tego trzonu zlokalizowane są poszczególne strefy.

W najbardziej zacienionej części budynku zlokalizowaliśmy bryłę garażu z pomieszczeniem technicznym. Z garażu możemy przejść przez garderobę do strefy wejściowej lub bezpośrednio przez spiżarnię do kuchni. Gabinet znajduje się w oddaleniu od części dziennej, blisko głównego wejścia do budynku – dzięki takiej lokalizacji mamy zapewnioną strefę ciszy. Gabinet jest też zlokalizowany w pobliżu łazienki, z której będą mogli korzystać goście w nim nocujący.

Strefa dzienna domu zlokalizowana jest w optymalnej pozycji: jest dobrze doświetlona, otwiera się na las i jednocześnie jest dobrze skomunikowana, zarówno z piętrem jak i tarasami zewnętrznymi. Dzięki ułożeniu kuchni pośrodku domu oraz otwarciu jej na północ i południe staje się ona „centrum życia”. Jadalnia jako integralna część kuchni jest tak naprawdę mobilnym stołem, który po obróceniu można rozsunąć do 12 osób.

Z głównego trzonu zawierającego klatkę schodową, pralnię i łazienkę dostając się na piętro mamy dwie drogi „rozejścia”. Na prawo znajduje się strefa rodziców z sypialnią główną, łazienką oraz garderobą. Dzięki takiej lokalizacji, jest to strefa intymna i oddzielona od pokoi dzieci, jednocześnie przeszklenie na wschód pozwala łapać poranne słońce. Siłowania, jako ważna dla Inwestorów część domu, leży bezpośrednio przy sypialni głównej i ma otwarcie widokowe na najlepiej nasłonecznioną część ogrodu. Na lewo natomiast mamy trzy pokoje dziecięce, a dzięki wydłużonej bryle udało się je maksymalnie doświetlić i otworzyć na południe.

MATERIAŁY ELEWACYJNE

Dobierając materiały elewacyjne zwracaliśmy uwagę nie tylko na wkomponowanie budynku w otaczającą go naturę, ale również na praktyczność przyjętych rozwiązań.

Deska jest wyborem podkreślającym charakter zalesionej działki. Razem z dużymi przeszkleniami sprawia, że budynek przenika się z otaczającą go naturą. Użyliśmy jej na parterze – tak, by część budynku będąca na poziomie wzroku człowieka i zasięgu dotyku, była jak najbliższa środowisku. Pokryliśmy nią również bramę garażową sprawiając, że jest ona ukryta w bryle „dobudówki”.

Piętro pokryliśmy ciemną profilowaną blachą. Jest to jeden z materiałów, którymi możemy pokryć zarówno dach dwuspadowy, jak i elewację, tworząc dzięki temu spójną bryłę. Dzięki swym pionowym podziałom stanowi swoiste przedłużenie pionowo ułożonej deski na parterze. Jest to również materiał odporny na ząb czasu, co jest niesamowicie istotne, gdy w otoczeniu mamy dużo drzew.

Śledź codzienność 081 Architekci na ich mediach społecznościowych – Instagramie oraz Facebooku.

Projekt: Dom jednorodzinny
Lokalizacja: Józefów, Polska
Rok: 2023