Fot. Adolf Bereuter | Arch. Innauer-Matt Architekten

Panoramiczne widokina Dolinę Renu

Trzy duże, okrągłe okna wyróżniają się w fasadzie domu zaprojektowanym przez firmę Innauer-Matt Architekten. Dom z widokiem na Dolinę Renu zachwyca.

Fot. Adolf Bereuter | Arch. Innauer-Matt Architekten

Projekt o nazwie „Dom z 3 oczami” to dwupoziomowa nieruchomość z widokiem na Dolinę Renu w Austrii. Poza oknami, projekt ten wyróżnia także drewniana elewacja, którą częściowo wykonano z modrzewiowego gontu przypominającego rybią łuskę. nowoczesną STODOŁĘ zaprojektowano dla czteroosobowej rodziny w pobliżu wioski Weiler. Kiedyś w tym miejscu istniała farma, ale stary dom uległ zupełnemu zniszczeniu. Regulacje przestrzenne narzucały jednak, by nowy budynek pasował zarówno formą, jak i swą wielkością do swego poprzednika. To tworzyło pewne ograniczenia dla architektów i wymagało szczególnej kreatywności.

Fot. Adolf Bereuter | Arch. Innauer-Matt Architekten

„Nowy dom połączył dwie metody budowlane” mówią przedstawiciele studia, na czele którego stoją architekci Markus Innauer i Sven Matt. „W pełni wykorzystaliśmy kubaturę budynku, dodając jedynie charakterystyczną, dodatkową ścianę szczytową”.

Fot. Adolf Bereuter | Arch. Innauer-Matt Architekten

Parter, który powstał na betonie, ma elewację z modrzewiowych desek. W niektórych miejscach przechodzą one w listwy stanowiące częściową przesłonę dla pełnych przeszkleń. Ścianę na poziomie wyższym, łącznie ze ścianami szczytowymi, pokrywa natomiast charakterystyczny gont wykonany również z drewna modrzewiowego. Świetnie współgra z miedzianym dachem. „Z czasem oba materiały pokryją się naturalną patyną” zaznaczają architekci.

Fot. Adolf Bereuter | Arch. Innauer-Matt Architekten

Trzy duże okna, czyli oczy domu, wprowadzają do wnętrza naturalne światło oraz imponujące widoki. „Każde z tych okien skierowano w innym kierunku, więc zaprasza do środka inne krajobrazy: góry, dolinę lub drzewa”.  Przestrzeń wspólna, która znajduje się tu na pierwszym piętrze, korzysta nie tylko z oryginalnych okien i widoków. Także z równie oryginalnych kształtów sufitu, który wynika z nietypowej linii dachu. Na środku powstało otwarte palenisko, a obok ustawiono barek, przy którym mieszkańcy mogą sobie przygotować napoje. Kuchnia oraz jadalnia znajdują się na parterze, w przestrzeni leżącej dokładnie pod salonem. Pomieszczenia te otwierają się na osłonięty taras od południa, wyposażony w drewnianą, wbudowaną ławę. Samo studio opisuje ten projekt jako „nierzucający się w oczy, naturalny dodatek do otaczającego dom krajobrazu”.