Architekt
Lokalizacja
Porąbka
Przestrzeń wpisana w krajobraz
Dom zatopiony w południowym stoku wzgórza oferuje zapierający dech w piersiach widok na lśniące w oddali wody zbiornika elektrowni Żar. Kontrast pomiędzy jasnym dachem i detalami a surową, czarną bryłą budynku podkreśla jego dynamiczny charakter na tle ciemnego lasu.
Wnętrze domu jest przestronne, jasne i przytulne. Konstrukcja oparta na drewnianym szkielecie, wypełniona sprasowanymi kostkami słomy, została od wewnątrz wykończona glinianymi tynkami. Ściany pokryte opalanym drewnem nie tylko oddychają, ale też naturalnie regulują poziom wilgotności w budynku.
Dom skrojony na miarę pasji mieszkańców
Projekt powstał z myślą o parze pasjonującej się średniowieczem i rekonstrukcją historyczną. Na wyższej kondygnacji powstała pracownia, w której tworzą stroje historyczne. Przeszklona ściana łączy przestrzennie pracownię z salonem, tworząc otwarte i jasne wnętrze. Przy sypialni znajduje się obszerna garderoba mieszcząca bogatą kolekcję replik dawnych strojów i broni.
Długa antresola, z wbudowaną w balustradę biblioteczką i wygodnymi, niskimi parapetami okiennymi, tworzy idealne miejsce do czytania i odpoczynku. Na jej końcu duże okno kadruje widok na szczyt góry Żar ze zbiornikiem elektrowni.
Na dolnym poziomie mieści się salon – serce domu, z dwukondygnacyjną przestrzenią i centralnie usytuowanym metalowym paleniskiem. Duże przeszklenia od strony południowej otwierają wnętrze na malowniczy krajobraz i zapewniają obfitość naturalnego światła.
Obie kondygnacje łączy wewnętrzna klatka schodowa, a każdy poziom ma także niezależny dostęp z zewnątrz.
Naturalna integracja z otoczeniem
Nowoczesna stodoła płynnie łączy się z krajobrazem dzięki systemowi schodów i tarasów wykonanych z lokalnego kamienia, prowadzących do samowystarczalnego warsztatu. Budynek gospodarczy ogrzewany jest pasywnie przez szklarnię akumulującą ciepło w masywnych ścianach i podłodze, a jego płaski dach pełni funkcję tarasu. Przy wjeździe na posesję znajduje się wiata garażowa z panelami fotowoltaicznymi zorientowanymi na południe.
Parametry i rozwiązania techniczne
powierzchnia użytkowa: 240m2
konstrukcja: szkielet drewniany wypełniony kostkami sprasowanej słomy
materiały: drewno, miejscowy kamień
systemy: pompa ciepła, oczyszczalnia ścieków z polem rozsączającym, własna studnia, wentylacja grawitacyjna, pasywna szklarnia z masą termiczną, fotowoltaika z magazynem energii.