Arch. Studio Weave

Połączenie tradycji ifuturystycznego designu

W projekcie Midden Studio, Studio Weave udowodniło, że futurystyczne elementy mogą harmonijnie współistnieć z tradycyjnymi materiałami, takimi jak cynk i sklejka. Studio artysty, znajdujące się na zachodnim wybrzeżu Szkocji, zostało wkomponowane w otaczający krajobraz, między granitowe skały i płynący poniżej strumień, tuż obok murowanego domu. Projekt czerpie inspirację zarówno z naturalnego, jak i stworzonego przez człowieka otoczenia, zachowując jednak unikatową oryginalność.

Arch. Studio Weave

Tradycyjne wiktoriańskie budynki, które pojawiają się w okolicy, zostały przeniesione do projektu w postaci listew, gzymsów i tradycyjnego kształtu dachu. Z kolei surowa elewacja wchodzi w dialog z otaczającymi budynek blokami granitowymi, nawiązując do surowych elementów krajobrazu. Za tym oryginalnym wyglądem kryje się zaskakująco ciepłe wnętrze, które łączy minimalizm z funkcjonalnością i pełną zgodnością z naturą. Studio zostało zlokalizowane na szkockim wybrzeżu z widokiem na wyspę Jura, co dodaje przestrzeni wyjątkowego charakteru.

Arch. Studio Weave

Jak mówi Eddie Blake, który nadzorował projekt ze strony Studia Weave, „największym wyzwaniem było zbudowanie wyrafinowanego obiektu w ekstremalnym i odległym otoczeniu”. Aby pokonać trudności związane z lokalizacją, większość materiałów została przygotowana w innych miejscach i przetransportowana na miejsce budowy. Cynkowe elementy fasady stały się częścią sztuki dzięki unikatowemu wzorowi układania płyt oraz specjalnemu systemowi mocowania opracowanemu przy współpracy z firmą VM Zinc.

Arch. Studio Weave

Choć całe studio ma powierzchnię zaledwie 10 metrów kwadratowych, architekci zadbali o maksymalne wykorzystanie przestrzeni wewnętrznej. Część budynku, która wydaje się unosić nad ziemią i płynącym poniżej strumykiem, zwiększa przestronność, zachowując jednocześnie wymogi budowlane. Wnętrze studio zostało zaprojektowane jako minimalistyczne, czyste – jak niezamalowane płótno. Drewniana sklejka wypełnia całą przestrzeń, a jej wymiana w przyszłości będzie łatwa i szybka, co zapewnia długotrwałą funkcjonalność. W każdym malarskim studio, światło odgrywa kluczową rolę – w tym przypadku okna zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić idealne warunki do pracy twórczej. Południowa część wnętrza zalana jest naturalnym światłem, natomiast w drugiej połowie przestrzeni zminimalizowano dopływ światła, aby nie odbijało się ono od ekranów, na których wyświetlane są prace cyfrowe.

Arch. Studio Weave

Świetlik w podłodze dodaje dynamiki przestrzeni, wprowadzając dodatkową stymulację artystyczną i wpływając na światło we wnętrzu. Przez cały rok studio wypełnia dźwięk wody – strumyka, deszczu czy fal oceanu, który dopełnia atmosferę twórczego spokoju.