Drugie życie STODOŁY z piękną rekonstrukcją dachu

  Kategorie: Renowacje Z Polski

  O inspiracji

  Łupek dachowy SSQ to naturalny wybór do rekonstrukcji dachu adaptowanej STODOŁY o znaczeniu historycznym. Ponadczasowy materiał łączący ekologię z ekonomią w szerszej perspektywie czasu.

  Zrewitalizowane gospodarstwo ze STODOŁĄ zlokalizowane jest u podnóża najwyższego szczytu gór stołowych. Szczególna wartość przyrodnicza i historyczna tego miejsca wymagała rozważnego podejścia z poszanowaniem wszystkich lokalnych aspektów.

  Świadectwem bezkompromisowego podejścia inwestora jest to, że uwierzył w potencjał ruiny otoczonej polami i poświęcił niemal 20 lat na stopniowe zalesienie i odbudowę wierną oryginalnym formom.

  W projekcie wykorzystano niemal same szlachetne i naturalne surowce: kamień, miedź i drewno. Zabudowania charakteryzują się przytulnymi wnętrzami dzięki wykorzystaniu drewna w większości konstrukcji których ciesielski kunszt jest wyeksponowany we wnętrzach. Obróbki i detale zostały wykonane z miedzi, która zdążyła już spatynować.

  Dach, który jako jedyny jeszcze można dostrzec wyłaniający się z lasu wykonany jest z wyjątkowego materiału i unikalną techniką układania. Naturalny kamień łupkowy w wielkich formatach nawiązuje do masywów skalnych znajdujących się w okolicy. Jego sposób ułożenia nazywany dzikim kryciem uwydatnia rustykalny klimat zabudowy.

  Choć częściowo osłonięty lasem, zespół budynków a przede wszystkim ich dachy muszą stawić czoła surowemu górskiemu klimatowi. Wichury, burze i śnieżne zawieruchy to piękne a zarazem dramatyczne spektakle które jednak najlepiej podziwiać z perspektywy solidnego schronienia. W takich ekstremalnych warunkach masywny dach zapewnia komfort akustyczny i poczucie bezpieczeństwa nawet w niewielkim domku, dla gości którego funkcję pełni obecnie historyczna STODOŁA. Mieszkańcom w tym czasie pozostaje delektować się gorącą herbatą przy rozpalonym kominku i planować eksplorację tajemniczych zakątków Dolnego Śląska.

  W razie wyceny i pytań, proszę kontaktować się z SSQ Polska:

  https://nowoczesnastodola.pl/materialy/ssq-polska/

   

  Lokalizacja: Dolny Śląsk, Polska
  Tekst: nowoczesna STODOŁA