Düm bez zahrady

boq architekti Tomas Dittrich
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Düm bez zahrady zaprojektowano z poszanowaniem lokalnego kontekstu, ale jednocześnie z otwartością na inspiracje i nowatorskie rozwiązania. Zadanie nie należało do najłatwiejszych: z wyczuciem postawić dom rodzinny na pochyłej i nietypowej działce w gęsto zaludnionym terenie.

Potrzeba widoku

Był to element, który odgrywał znaczącą rolę na posesji. Ale jak zapewnić widok ze wszystkich pokoi, gdy nieruchomość zwęża się stożkowo w kierunku widoku? Podstawą projektu domu w bardzo gęstej zabudowie malowniczej wsi morawskiej jest prosta prostokątna bryła luźno położona na skarpie. Dzięki temu w dolnej części w naturalny sposób powstaje zadaszone miejsce parkingowe oraz połączone z nim zadaszone wejście do części mieszkalnej. Poszczególne sypialnie są lekko obrócone na planie piętra, dzięki czemu można je otworzyć na widok naczepy przez wąskie okna.

„Düm bez zahrady jest niepozornym buntownikiem. Choć trzyma się wszystkich elementów tradycyjnej architektury wiejskiej, takich jak prostokątna bryła z dwuspadowym dachem, to też trochę się buntuje: na przykład hojną szklaną elewacją czy cofniętymi iluminatorami w sypialniach” opisuje najbardziej uderzające elementy rozwiązania architekt Miroslav Stach z pracowni boq architekti. Dom nie posiada ogrodu. Jednak przyjemnie zastępuje go obszerny taras, z którego wioska ma najpiękniejsze widoki.

Wnętrze pełne światła

Po wejściu do domu dochodzimy do korytarza z hallu, który łączy część prywatną i publiczną domu. Na pierwszy rzut oka przestrzeń życiowa emanuje hojnością. Jest podwyższona i otwiera się na dach, cała elewacja jest przeszklona i otwarta w stronę wsi. Sypialnie znajdują się z tyłu domu i dzięki wspomnianemu lekkiemu odwróceniu rzutu również otwierają się na piękny widok. Jednak znacznie mniejsze przeszklenia nadają im zupełnie inny i bardzo przytulny klimat, który zapewnia poczucie bezpieczeństwa.

Düm bez zahrady nie płata figli, a wybrane materiały mówią same za siebie. Dolna część domu osadzona jest na ścianach z betonowych cegieł, ładunek jest podtrzymywany przez odsłonięte profile stalowe. Projekt opiera się na drewnianej okładzinie elewacji i blaszanym pokryciu dachu. Kamień odgrywa tutaj znaczącą rolę, zarówno w postaci murów oporowych z gabionów, jak i zwłaszcza w brukach kamiennych i ścianach sztaplowanych.

Lokalizacja: Czechy
Tekst: nowoczesna STODOŁA