Dune House

Partnerzy

O inspiracji

Wiatr i zachód słońca, kitesurferzy i łodzie, wydmy oraz łąki – to krajobraz stanowiący tło dla projektu o nazwie „Dune House”, stworzonego przez firmę ARCHISPEKTRAS.

W otoczeniu piasku i wysokich traw z małymi, dzikimi kwiatami o wciąż zmieniających się kolorach powstał niezwykle oryginalny dom wakacyjny o powierzchni 175 m². Działka znajduje się w Pape na Łotwie, w bliskim sąsiedztwie plaży i Morza Bałtyckiego. Tu życiem rządzą swoiste doświadczenia, wszystko ma inny wymiar i nawet horyzont wydaje się mieć bardziej nierealne znaczenie.

Dom stoi na wydmie, a jego ostre linie proste nadają całej konstrukcji elegancję i dopasowują ją do łagodnych linii otoczenia. Dach i znaczna część elewacji tego budynku  zostały wykonane ze słomy, dzięki czemu całość jeszcze lepiej integruje się z nadmorskim krajobrazem. Materiał ten został starannie dobrany w taki sposób, by pasował do kolorów i materiałów stosowanych na typowych, lokalnych budynkach.

Architekci z firmy ARCHISPEKTRAS mieli jeden cel – zaprojektować wakacyjny dom dla rodziny kitesurferów, w którym mogliby relaksować się, ciesząc się nie tylko pięknym otoczeniem, ale też wszelkimi wygodami współczesnego życia.Wszystkie pomieszczenia w tym domu zwrócone są na niekończący się horyzont morski. Salon, kuchnia, jadalnia oraz miejsca wypoczynkowe zostały zebrane razem. Przestrzenie na różnych poziomach tworzą możliwości przenikania się nadanych im funkcji oraz interakcji społecznych. Światło wpadające tu ze świetlików w dachu nadaje wnętrzom lekki, przewiewny charakter.

Jasne wnętrze jest wypełnione drewnem i ciepłem. To połączenie odrobiny surowości z miękkością. Cały dom zachęca do relaksu i od progu wprowadza w wakacyjny nastrój.

Lokalizacja: Łotwa
Tekst: nowoczesna STODOŁA