Fot. Karen Van der Biest | Arch. OYO architects

Azyl w wyjątkowymkrajobrazie wydm

Dune House to 120-metrowy zrównoważony azyl położony w wyjątkowym krajobrazie wydm Oostduinkerke w Belgii. Oryginalny dom, częściowo zniszczony podczas II wojny światowej, zyskał nową narrację architektoniczną poprzez przekształcenie zakopanej połowy, która przetrwała wraz z późniejszymi drewnianymi dodatkami, w schronienie, które idealnie wtapia się w otoczenie.

Fot. Karen Van der Biest | Arch. OYO architects

Zastosowanie zrównoważonych, naturalnych materiałów, takich jak drewno, wzmacnia poczucie połączenia z naturą, wraz z roślinnością wewnątrz i odbijającym basenem ogrodowym. Rezultatem jest ciepłe i spokojne otoczenie, które zaprasza do relaksu i cieszenia się otoczeniem. Układ przestrzeni w domu stawia na pierwszym miejscu komfort życia mieszkańców: baldachim w ogrodzie oferuje osłonięty i przytulny taras, podczas gdy sypialnie, zlokalizowane na niższym poziomie, korzystają z całkowitej prywatności i chłodu w okresie letnim. Dom, osadzony w wydmach, oferuje cały komfort dwóch pięter, jednocześnie będąc postrzeganym jako kompaktowa i skromna konstrukcja.

Fot. Karen Van der Biest | Arch. OYO architects

Zrównoważony rozwój leży u podstaw projektu Dune House, dlatego OYO Architects zobowiązało się do podjęcia tego wyzwania za pomocą innowacyjnych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań. Od instalacji pompy ciepła gruntowego i systemu kotła z panelami słonecznymi po wykorzystanie chłodzenia geotermalnego, te interwencje gwarantują komfort bez uszczerbku dla efektywności energetycznej. Nawet basen jest ogrzewany w sposób zrównoważony dzięki ogrzewaniu zintegrowanemu ze ścianami i podłogą. Dzięki technologii dom jest prawdziwą oazą na wydmach, gdzie minimalizowanie wpływu na środowisko i maksymalizowanie doświadczeń mieszkańców idą ręka w rękę.