Dutch Pastoral

Mariëlle Leenders
Partnerzy

O inspiracji

Opuszczony budynek na farmie w Holandii stał się nowym domem weekendowym dla holenderskiej pary projektantów, Kiki van Eijk i Joosta van Bleiswijka. Para, która wspólnie pracuje, zyskała renomę dzięki surrealistycznym, ręcznie wykonanym pracom. Ich zawodowy sukces pozwolił im stworzyć miejsce, w które mogą uciec od obowiązków i codzienności.
Tak wspominają swój najbardziej osobisty projekt.Kiki van Eijk:
Dom stał na starej farmie z bydłem i został zbudowany w 1890 roku. W 1909 roku został częściowo zniszczony podczas pożaru i następnie był odbudowany. Jednak kiedy my go zobaczyliśmy, był zupełnie zrujnowany. Wiedzieliśmy, że dla nas jest to okazja, by zrobić z nim dokładnie to, czego chcieliśmy, bez pójścia na kompromisy.

Dom to typowy, „długi dom rolniczy” z południowej części Holandii. Ma wymiary 30 na 10 metrów. Cała nieruchomość funkcjonowała jako farma do wczesnych lat 90-tych, ale później popadła w ruinę. Kupiliśmy ją i zaczęliśmy renowację farmy, ogrodu i samego domu.

Zawsze lubiliśmy się bawić w naszej pracy historią i tradycją, i tak właśnie podeszliśmy do tej renowacji. Można zobaczyć tu naszą ingerencję, znaleźć nasze wizje, ale można też odnaleźć historię tego miejsca. To nam się właśnie podoba.

Dom jest objęty ochroną konserwatorską i mogliśmy go odnowić tylko zgodnie z surowymi przepisami. Dotyczyły one zwłaszcza strony zewnętrznej budynku. Wszystko jednak musiało być nowe – od pełnej konstrukcji dachu z drewnianych belek, po podłogi, elektryczność, instalacje wodno-kanalizacyjne, czy okna.

Joost uważany jest za architekta, który odpowiadał za cały dom. Jako ekspert budowlany, stworzył on eleganckie rozwiązania, które pozwoliły nam osiągnąć pożądany efekt, stosując się jednocześnie do wymogów budowlanych. Drewniana konstrukcja jest repliką oryginalnych belek, a przy współpracy jeszcze z jednym architektem, Joost zaprojektował system, który pozwolił nam zastąpić niżej położone belki poziome, tworząc otwarty plan z dodatkową przestrzenią pionową. Miejsca do spania znajdują się na wyższym poziomie.

Dom to miejsce, gdzie chcemy czuć się bezpiecznie, spokojnie i gdzie możemy się zrelaksować. To gniazdo – miejsce, które sprawia, że zachowujemy rozum i stabilność emocjonalną. Oboje czujemy, że ważną częścią życia jest szacunek do jakości i autentyczności. Dlatego dbamy np. o jakość przygotowywanych posiłków, o jakość przedmiotów, które nas otaczają, czy czas wolny, który spędzamy razem w tym domu lub w okolicy. Mnóstwo pracujemy i żyjemy w szalonym świecie – przyjazd tutaj to chwila spokoju.

Lokalizacja: Holandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

Mariëlle Leenders