Floating Home

i29 Ewout Huibers
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Floating home autorstwa i29 architects jest częścią Schoonschip. To nowa pływająca wioska składająca się z 46 gospodarstw domowych. Jej celem jest stworzenie najbardziej zrównoważonej pływającej społeczności w Europie.

Pływająca dzielnica

Na podstawie planu urbanistycznego Space&Matter mieszkańcy przeprowadzili się do nieużywanego kanału i osiedlili się na wodzie. Lokalizacja ma silną przemysłową przeszłość. Dziś jest to jedna z najszybciej zmieniających się części Amsterdamu, przekształcająca się w bardziej wielofunkcyjną dzielnicę mieszkalną. Nowa pływająca dzielnica ma być miejskim ekosystemem. W pełni wykorzystującym energię otoczenia i wodę do ponownego wykorzystania, a także tworzącą przestrzeni dla naturalnej różnorodności biologicznej.

Obiekt jest samowystarczalny energetycznie. Wykorzystuje praktyki budowlane o obiegu zamkniętym i służy jako wizytówka zrównoważonego życia. Inteligentne molo łączy 46 pływających gospodarstw domowych między sobą i nabrzeżem. Na górnej powierzchni molo jest łącznikiem społecznym, w którym spotykają się ludzie. Pod powierzchnią pomost jest łącznikiem ze wszystkimi liniami energetycznymi, odpadowymi i wodnymi. W ramach inteligentnej sieci wsi i określonych granic każdej działki wodnej, każdy dom może być wyjątkowy pod względem architektury i wystroju wnętrz. Wszyscy mieszkańcy mogli wybrać preferowanego przez siebie architekta.

Floating Home

Przedstawiany projekt maksymalizuje przestrzeń w granicach kubatury działki i ma zaskakujący kształt domu. Pływająca bryła ma spadzisty dach, ale zwieńczenie dachu jest obrócone ukośnie w rzucie kondygnacji. Zapewnia to optymalizację przestrzeni użytkowej wewnątrz i wyrazisty projekt architektoniczny na zewnątrz.

Dla i29, architektura i projekty wnętrz są zawsze ze sobą powiązane i połączone na każdym poziomie. Pływający projekt zewnętrzny domu jest wynikiem badania przestrzeni we wnętrzu i na odwrót. Wszystkie obszary są w otwartym połączeniu z atrium, które składa się z trzech pięter. Układ rozszerzono o dwupoziomowe połączenie z tarasem tuż nad poziomem wody. Wnętrze i elewacja współgrają z widokami na zewnątrz. Widoki pojawiają się i znikają podczas poruszania się po domu. Z piwnicy roztacza się bezpośredni widok na poziom wody. Z salonu roztacza się widok na okolicę tylko wtedy, gdy siedzi się w salonie. Kuchnia na najwyższym piętrze ma natomiast bezpośredni widok na południową i północną stronę kanału.

Mądre zarządzanie energią z Grenton Smart Home

Space&Matter chce stworzyć w Amsterdamie nowe osiedle, które będzie pierwszym osiedlem pływających domków w Europie. Ma być ono proekologiczne i korzystać ze źródeł energii odnawialnej. Przy planowaniu tego typu domów i osiedli, które mają żyć w zgodzie z naturą, inwestor musi zdecydować się na system, który mądrze zarządzi całą energią. Szczególnie że każdy dom będzie ją wytwarzał i przetwarzał. 

Grenton Smart Home to system, który łączy wszystkie cechy potrzebne dla budowy nowego, samowystarczalnego osiedla i jest coraz częściej wybierany w inwestycjach deweloperskich.

Lokalizacja: Amsterdam, Holandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

SYSTEM INTELIGENTNEGO DOMU

Grenton Smart Home