Lake Huron to drugi co do wielkości akwen Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Jego charakterystyczną cechą jest bardzo duża zmienność poziomu wody, który zaskakuje z miesiąca na miesiąc. To właśnie przy jednej z wysp tego jeziora powstał Floating House. Ze względu na charakterystykę miejsca, konwencjonalne budownictwo nie zdałoby egzaminu. Zdecydowano się na budowę domu, który dosłownie dryfuje na wodzie, a jego podstawę stanowią stalowe pontony.
Projekt ten krzyżuje typologię domów kanadyjskich z warunkami site-specific tego wyjątkowego miejsca: wyspy na jeziorze Huron. Lokalizacja nad Wielkimi Jeziorami nakładała złożoność na produkcję i konstrukcję domu, a także na jego związek z miejscem. Coroczne cykliczne zmiany związane ze zmianą pór roku, połączone z eskalacją globalnych trendów środowiskowych, powodują, że poziom wody w jeziorze Huron drastycznie się zmienia z miesiąca na miesiąc, z roku na rok. Aby przystosować się do tej ciągłej, dynamicznej zmiany, dom unosi się na konstrukcji ze stalowych pontonów, co pozwala jej wahać się wraz z jeziorem.
Sam budynek powstał na brzegu zamarzniętego jeziora skąd został odholowany na wyspę. Całość została zaprojektowana tak, by maksymalnie wykorzystać unikalne walory Lake Huron.
Umiejscowienie domu na odległej wyspie wiązało się z kolejnymi ograniczeniami. Korzystanie z tradycyjnych procesów budowlanych byłoby zbyt drogie. Większość kosztów zostałaby przeznaczona na transport materiałów budowlanych na odległą wyspę. Zamiast tego we współpracy z wykonawcą opracowaliśmy proces prefabrykacji i budowy, który zmaksymalizował wykorzystanie unikalnego charakteru terenu.
Zamiast tego materiały budowlane zostały dostarczone do zakładu produkcyjnego wykonawcy, znajdującego się na brzegu jeziora. Stalowa konstrukcja platformy z wbudowanymi pontonami została zbudowana jako pierwsza i odholowana do jeziora poza warsztat. Na zamarzniętym jeziorze, niedaleko brzegu, fabrykanci zbudowali dom.
Konstrukcja została następnie odholowana na miejsce i zakotwiczona. W sumie pomiędzy poszczególnymi etapami budowy dom przebył łącznie około 80 km po jeziorze. Konstrukcja domu eksperymentuje z cedrową elewacją. Ta znajoma forma nie tylko zamyka wewnętrzną przestrzeń życiową, ale także zamkniętą przestrzeń zewnętrzną. Osłona przeciwdeszczowa z cedru kondensuje, aby schronić przestrzeń wewnętrzną. A rozszerza się, aby filtrować światło wpadające do wnętrza lub zamykać przestrzenie zewnętrzne, nadając domowi modulowany, ale wyjątkowy charakter. Jednocześnie działając pragmatycznie, zmniejszając obciążenie wiatrem i przyrost ciepła.
Lokalizacja: Kanada
Tekst: nowoczesna STODOŁA