Floating Sauna Derby pływającym wyciszeniem

Licht Architecture ANJIE BLAIR
Partnerzy

O inspiracji

Miasto Derby było kwitnącym miastem wydobywczym cyny w latach 1870-1940. Następnie przez dziesięciolecia stało się prawie miastem duchów. Obecnie jest domem dla światowej klasy szlaków rowerowych Tasmanii. Floating Sauna Derby unosi się nad Brisei’s Hole, bardziej pieszczotliwie zwanym jeziorem Derby, które powstało w wyniku działalności górniczej.

nowoczesne STODOŁY na pontonie

Projekt Floating Sauna Derby składa się z dwóch pawilonów przypominających nowoczesną STODOŁĘ unoszących się na pontonie. Połączono je z brzegiem małym mostkiem dla pieszych. Jeden pawilon to szatnia, drugi to sauna. Na koncepcję wpłynęły stałe parametry pontonu i wielkości przeszklenia, których obie pozycje były z góry określone. Proces projektowania przetestował wiele opcji formy, jednak wciąż powracał do prostoty dwóch szczytów i prostoty kontrastujących materiałów oraz gry światła i cienia.

Pozostawiając buty na brzegu i przechodząc przez mały most, goście mogą w szatni przechowywać swoje rowery i przebierać się. Wszystko to, tuż przed zanurzeniem się w cieple wyłożonej drewnem sauny. Czarno-białe STODOŁY osadzono subtelnie na dramatycznym tle klifów kamieniołomów i lasu deszczowego. Ogromne klify kamieniołomów na północ od miejsca blokują bezpośrednie światło słoneczne do sauny do późnego ranka. Ten efekt tworzy dramatyczny kontrastowy światło-cień na ścianie klifu. Wyobraź sobie wysokie słońce przebijające się przez chmury i rozświetlające wszechobecną mgłę nad jeziorem.

Floating Sauna Derby – samotność i refleksja

Wybór materiału odzwierciedla jego funkcję. Ciemny recesywny modrzew palony zapewnia uczucie odosobnienia i prywatność w saunie. W przeciwieństwie do niego, wypełniony światłem pawilon przebieralni rzuca subtelne cienie sylwetki na tle okładziny z włókna szklanego i poliwęglanu.

Koncepcja projektowa Floating Sauna Derby koncentrowała się na doznaniach zmysłowych oraz postępie w zakresie prywatności i zabezpieczenia. Opuszczając ląd, pierwsze przejście następuje z lądu do wody. Kładka oraz zabezpieczająca ją balustrada z drewnianych listew zapewniają fizyczną barierę. Sprawia to wrażenie nie tylko spaceru po wodzie, ale i wkroczenia na inną ścieżkę „podróży leśnej”.

Szatnia zapewnia schronienie przed żywiołami oraz prywatność. Użytkownicy Floating Sauna Derby mogą odpocząć w słońcu, patrząc na jezioro. Chroni ich bowiem dach częściowo ukryty za białą zasłoną z listew. Wówczas widoczni są przejeżdżający pasażerowie łodziami oraz słyszalna woda pluskająca o ponton.

Sauna przenosi do innego świata – samotności i refleksji. W saunie jest cicho, a zmiana temperatury nalega na relaks. Wszelkie bodźce zostają usunięte, a uwaga skupia się wyłącznie na jeziorze. Tutaj odwiedzający doświadczają ucieczki od intensywnych przygód życia.

Lokalizacja: Derby, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA