Franck Tschagguns

Lederer Ragnarsdóttir Oei
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Tradycyjnie alpejskie i niewątpliwie współczesne miejsce zamieszkania dla emerytów oferuje komfort i wyjątkowe widoki. Austriackie miasto Tschagguns to gmina turystyczna w Vorarlbergu. Obszar osadniczy gminy liczącej prawie 2200 mieszkańców rozciąga się na wysokości od 650 do 1200 metrów. 34,2% powierzchni stanowią lasy, 33,4% stanowią wysokie góry.

Ciemna fasada z białymi ramami okiennymi i zielonymi przesuwnymi okiennicami prezentuje na wskroś klasyczną alpejską kolorystykę. Jednak w rogach i u podstawy poszycie jest lekko wygięte na zewnątrz. Wraz z bezprofilowym przeszkleniem narożnym i białą podsufitką przełamuje tradycyjny wizerunek. Wejście znajduje się od strony północno-wschodniej i prowadzi do parteru, który znajduje się w połowie skarpy. Ciemne podłogi, jasne tynkowane powierzchnie, odsłonięte betonowe sufity i sosnowe drzwi oddają rustykalną przejrzystość.

Dębowe schody prowadzą do części dziennej, w stronę światła. Widoczne ściany i stropy o konstrukcji z litego drewna nadają pomieszczeniom ciepła i komfortu. Zredukowana, biała oprawa zapewnia spokojną elegancję. Wolnostojąca kuchnia stanowi trzon domu i konstruuje otwarty parter. Przeszklone narożniki z głębokimi podsufitkami zapraszają do siedzenia z widokiem na okoliczne szczyty. Pod dwuspadowym dachem znajdują się jeszcze trzy pokoje, pomieszczenie gospodarcze oraz łazienka.

Lokalizacja: Tschagguns, Austria
Tekst: nowoczesna STODOŁA