Fot. Andreas Mikkel Hansen | Arch. Jens-Christian Karlsson

Weekendowa oazastolarza

W 2012 roku Jens-Christian Karlsson wraz z żoną kupili tani kawałek ziemi z małą stodołą w regionie miasta Ellinge Lyng, w pobliżu zatoki Sehero w Danii. Dwa lata później Karlsson rozpoczął budowę swojego domu, opierając się całkowicie na swoim projekcie i swoich pomysłach.

Fot. Andreas Mikkel Hansen | Arch. Jens-Christian Karlsson

Jens-Christian Karlsson jest doświadczonym stolarzem i projektantem zajmującym się różnego rodzaju industrialnymi projektami. W swojej firmie Barlby Carlsson od 2006 roku pracuje i tworzy projekty mebli i różnych rozwiązań do zastosowania w domach kompaktowych lub w innych przestrzeniach, pracując dla wielu uznanych klientów, takich jak Mads Nørgaard, Ganni, Stine Goya, czy Shamballa Jewels. Te doświadczenia mógł wykorzystać teraz na własnej działce. W swojej pracy przywykł do rozwiązywania różnych problemów, zawsze starając się zmieniać błędy lub wady w kreatywną siłę napędową, która sprawiała, że efekt końcowy był innowacyjny i nieprzewidywalny.

Fot. Andreas Mikkel Hansen | Arch. Jens-Christian Karlsson

W przypadku swojego własnego domu, z którego rodzina chciała korzystać głównie w weekendy, Karlsson postanowił wykorzystać swoje doświadczenie zawodowe, tworząc samodzielnie dom, który będzie opierał się na praktycznych materiałach i będzie na tyle tani, by rodzina nie czuła się zobligowana do wyjazdu tam na siłę w każdy weekend. Dom miał stać się „oazą”, do której cała rodzina będzie mogła uciec od zgiełku i pędu miejskiego życia. Tu miała królować spokojna atmosfera i przyroda. Z tego powodu najważniejszym celem projektu było wprowadzenie do wnętrza domu otaczającej go przyrody i uczynienie z niej części całego układu przestrzeni wewnętrznych. Pomysły i marzenia projektanta urzeczywistniały się w tym miejscu przez pięć kolejnych lat.

Fot. Andreas Mikkel Hansen | Arch. Jens-Christian Karlsson

Duże sekcje okienne przełamują granice między wnętrzem i przyrodą otaczającą dom. W lecie okna te można „odepchnąć” na bok, dzięki czemu duży taras staje się niepodzielną częścią wnętrza. W ten sposób dom wydaje się być też dwa razy większy, ponieważ taras znajduje się dokładnie na tym samym poziomie co podłoga domu. Przyroda królująca na zewnątrz przechodzi do środka budynku nie tylko dzięki oknom, ale też niedrogim, ale naturalnym materiałom. Wszystkie powierzchnie wewnętrzne są wykonane z drewna, które tworzy wrażenie „organicznego spokoju”.

Fot. Andreas Mikkel Hansen | Arch. Jens-Christian Karlsson

Choć Jens-Christian ma ogromne doświadczenie w pracy z drewnem i z innowacyjnymi rozwiązaniami, nigdy wcześniej nie próbował samodzielnie projektować i budować domu. Na placu budowy spędził każdy weekend w latach 2014 i 2018, codziennie ucząc się nowych zastosowań drewna, wylewania fundamentów, budowania ścian, kontroli grawitacji przy konstrukcji dachu oraz instalacji dużych okien, które będą w stanie wytrzymać silny wiatr. Ten dom to suma doświadczenia, kreatywności, eksperymentów i przede wszystkim pasji.