Further Lane Pool House

  Kategorie: Domy wypoczynkowe

  O inspiracji

  Projekt domku przy basenie miał być uzupełnieniem rezydencji, która znajduje się w East Hampton w amerykańskim stanie Nowy Jork. Klienci zwrócili się do biura architekta Roberta Younga prosząc o stworzenie przestrzeni, która będzie oferowała maksymalną różnorodność doświadczeń na stosunkowo małej powierzchni. Projekt miał obejmować przestrzenie wewnętrzne i zewnętrzne, które będą znajdowały się w zasięgu wzroku i słuchu.

  Architekci zrealizowali założenia projektu tworząc różnorodne pomieszczenia, dedykowane do różnych aktywności. Na powierzchni zaledwie 23m² powstała część wypoczynkowa z kominkiem, zamknięte obszary do przechowywania i przygotowywania żywności oraz przebieralnia i łazienka. Część powierzchni jest zadaszona, ale fragmenty pozostały tylko przesłonięte drewnianą konstrukcją bez dachu, która tworzy ramy dla błękitnego nieba i wprowadza grę słońca i cienia.

  Projekt jest przepełniony naturą, którą odzwierciedla też paleta materiałów. Wykorzystano drewno cedrowe, posadzki wykończono wapieniem bluestone o barwie od szarej do szaro-niebieskiej. Zadaszenie wykonano z blachy cynkowej, która z czasem pokryje się patyną. Wokół budynku rośnie mnóstwo drzew i krzewów, które tworzą wrażenie prywatności i zamazują granicę między architekturą i starannie rozplanowaną przyrodą. Nad budynkiem dominuje komin z ręcznie wypalanych, duńskich cegieł, który zakotwicza całość kompozycji i wyznacza miejsce spotkań spędzanych w gronie rodzinnym lub z przyjaciółmi.

  Lokalizacja: East Hampton, Nowy Jork, USA
  Tekst: nowoczesna STODOŁA