Gable House

Sheri Haby Architects Lisbeth Grosmann
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Gable House to edwardiański drewniany dom w Sandringham, blisko dworca kolejowego, sklepów i plaży. Podobnie jak w przypadku wielu domów z epoki w okolicy, poprzednia rozbudowa dodała pokój z tyłu obejmujący główną sypialnię, kuchnię i jadalnię. Przestrzeń ta jednak cierpiała na dolegliwości związane z orientacją południową i złą konfiguracją pokoju.

Trzeba było zastanowić się zatem, jak lepiej wykorzystać tę przestrzeń. Klient nie potrzebował większego domu, tylko takiego, który działa lepiej. Założeniem projektowym było zapewnienie przestronnej, wypełnionej światłem, otwartej przestrzeni z tyłu. Miała ona lepiej łączyć się z podwórkiem i naprawiać brak prywatności między główną sypialnią a częścią dzienną. Istniejący dom miał już 207 m2, a przy powierzchni użytkowej 491 m2 klient nie chciał poświęcać swojego ogrodu.

Zachowano dom z epoki z przodu, obejmujący 3 duże sypialnie, formalny salon, jadalnię i oryginalny korytarz. Łazienkę i pralnię odnowiono i przerobiono tak, aby zawierały oddzielną toaletę. Z tyłu domu nowy dodatek był tak mały, jak to możliwe. Wszystko, aby zachować ogród z tyłu i spełnić wymagania Rady dotyczące pokrycia terenu. Dodano 2 dachy dwuspadowe, po jednym dla głównej sypialni i części rodzinnej, aby podnieść sufity i nadać im wrażenie przestronności.

Sypialnię główną powiększono, aby zapewnić dostęp do łazienki. Wejście do niej przerobiono tak, aby zasłaniało widok z części dziennej. Kuchnię i część dzienną odwrócono, aby połączyć kuchnię z nowym tarasem zewnętrznym, podczas gdy wysoki dwuspadowy dach przedłużono nad tarasem jako drewniana pergola. Kiedy przeszklone przesuwane drzwi są otwarte, całość staje się przestrzenią zewnętrzną.

Lokalizacja: Sandringham, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA