Ucieczka do Gallatin Passive House

North River Architecture
Partnerzy

O inspiracji

Certyfikowany Gallatin Passive House

Dom pasywny Gallatin zaprojektowała i zbudowała firma North River Architecture z siedzibą w pobliskim mieście Stone Ridge. Pracownia specjalizuje się w projektach certyfikowanych dla domów pasywnych (PHIUS), co jest wyróżnieniem przyznawanym budynkom spełniającym określone kryteria zrównoważonego rozwoju. Dwupiętrowy Gallatin Passive House liczy 315 metrów kwadratowych.

Głębokie nawisy na każdym z dłuższych boków prostokątnej bryły tworzącej dom, zapewniają bufor między przestrzenią wewnętrzną i zewnętrzną. North River Architecture zlokalizował biuro domowe na parterze. Pozostała część tego poziomu składa się głównie z otwartej kuchni, salonu i jadalni. Ta przestrzeń posiada wbudowane szafki, maksymalizujące przechowywanie. Otwiera się ona również na częściowo zamknięty dziedziniec między domem a pobliską STODOŁĄ, przez co zwiększa się jej powierzchnia użytkowa.

„Oryginalne detale w domu wyprodukowane przez lokalnych rzemieślników, a także lokalnych podwykonawców obejmują obszerne, niestandardowe przechowywanie i frezowanie we wszystkich pokojach” – podają architekci z North River Architecture. Na piętrze znajdują się trzy sypialnie dla dzieci oraz główna sypialnia, przy której zlokalizowano jeszcze jedno małe biuro. North River Architecture objął w projekcie również pokój zabaw na piętrze, w razie potrzeby służący jako sypialnia dla gości.

STODOŁA z XVIII wieku

„Projekt Gallatin Passive House łączy nowy dom z w pełni odrestaurowaną holenderską STODOŁĄ z XVIII wieku, która teraz została przystosowana do wielofunkcyjnych imprez, pracy, przechowywania. A co najważniejsze, odpornego na warunki atmosferyczne obszaru rekreacyjnego dla trojga dzieci właściciela” – powiedział North River Architecture.

Pokój zabaw tworzy podniebny pomost do STODOŁY łącząc stare i nowe konstrukcje i tworząc zadaszony obszar zewnętrzny na parterze. Surowe wykończenia STODOŁY kontrastują z resztą domu. Jego drewnianą konstrukcję i okładzinę odsłonięto, co kontrastuje z nową stalową klatką schodową zamontowaną w ramach renowacji. W skład kompleksu wchodzi basen i domek przy basenie z sauną kilka kroków od domu, a także garaż w zabudowie bliźniaczej.

Lokalizacja: Gallatin, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA